Home Blog
Janë bërë 24 vjet nga rënia heroike e Ramiz Racit nga Jelloci i Klinës. Në këtë përvjetor u mbajtën edhe homazhe nga OVL UÇK dega në Klinë, në krye me Hajdin Balaj. Balaj bashkë me Bahtije Halitin dhe Esat Raci, si dhe familjarët e dëshmorit, vizituan varrin e Ramiz Racit, i cili është i varrosur në Varrezat e Dëshmoëve në fshatin...
Në qendër të qytetit të Klinës, në sheshin “Mujë Krasniqi”, mbrëmë është mbajtur nata e parë e Festivalit Folklorik Mbarëkombëtar “I këndojmë lirisë”. Kryetari i komunës së Klinës, Prof. Dr. Zenun Elezaj, në fjalën e tij përshëndetëse tha se ky festival s’është vetëm i Klinës. Për të festuar, hedhur valle dhe kujtuar luftën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, kanë ardhur...
Adriatik Kelmendi, ka përmbyllur misionin e tij si drejtor ekzekutiv i Klan Kosovës. Këtë e bëri të ditur vet Kelmendi, duke njoftuar se nga sot ai ka pranuar përgjegjësi të reja, transmeton klankosova.tv. ”Tash, kur bëhen bilancet e kētilla, s’kam se si të mos ndjehem i përmbushur që për këto tri vjet e tre muaj kam qenë në krye të ekipeve...
Në Klinë, në kuadër të aktiviteteve për shënimin e Festivalit Folklorik, “I këndojmë lirisë”, që organizohet nga komuna e Klinës për nderë të komandantit të UÇK-së, Mujë Krasniqit, u bë hapja e panairit të produkteve vendore dhe artizanale. Hapjen e kësaj ngjarje e kanë bërë kryetari i komunës së Klinës, Zenun Elezaj, bashkë me drejtorin e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit...
Ekipi i Radios Evropa e Lirë në Zveçan, raporton se të mërkurën në këtë komunë vërehet numër më i vogël i protestuesve, sesa në ditët paraprake. Serbët lokalë vazhdojnë të kundërshtojnë hyrjen e kryetarëve të rinj shqiptarë në ndërtesat komunale.
Shprushi prushin e historisë U mbush zjarr dhe u nis... Plot Atdhe iu mbushën sytë Kur hyri i pavdekshëm në Kosovë Nëpër borë në atë dhjetor Një nga një i merrte ngrykë Katundet dhe qytetet e Shqipërisë Që ishin shkoqur nga trungu Pazareve të historisë Seç e shkrinte borën Seç e digjte kufirin Në atë fund të motit Në atë fund të mortit Lartësive lartësohet përditë Liri dhe Arbëri Shkrep nga sytë...
Dy persona kanë përfunduar në pranga dje, pasi të njëjtit dysho het se janë marrë me prostitucion. Rasti ka ndodhur në Pejë, rreth orës 18:00. Sipas policisë, njëri nga të dyshuarit është mashkull, shtetas kosovar, ndërsa tjetra është femër, shtetase e Shqipërisë. Të dyshuarit janë intervistuar në stacion policor. Policia bën të ditur në raport se pas intervistimit, në konsultim me prokurorin kujdestar, të...
Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian presin që më së largu sot (të mërkurën) të arrihet një marrëveshje për qetësim të situatës në veri. Kjo nënkupton se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti duhet të pajtohet me tri pikat/kushtet që dy emisarët, Gabriel Escobar dhe Miroslav Lajçak ia kumtuan atij, në takimin e së hënës. Ato janë qetësimi i...
Policia e Kosovës ka njoftuar se është zhdukur një vajzë e mitur nga fshati Baicë, të Drenasit. Babai i tij ishte ai i cili njoftoj policinë për rastin. Vajza e mitur dyshohet se kishte dalë nga shtëpia dje rreth mesditës. “Një mashkull  kosovar  raporton për daljen nga shtëpia të vajzës së tij të mitur dhe nuk dinë për vendndodhjen e saj. Në...
Është e vështirë të prishësh diçka aq të mirë sa këto protesta, por ne e kemi dëshmuar shumë herë se mund të prishim diçka të mirë, tha sot sociologu Sreçko Mihailoviq gjatë prezantimit të anketës së opinionit publik të Demostatit. Protestat janë në Beograd, dhe Beogradi është diçka ndryshe nga Serbia, dhe kreu i shtetit, Aleksandar Vuçiq, “e bëri”, prandaj...

HOT NEWS

- Advertisement -
- Advertisement -

MOST POPULAR

HOT NEWS

x