Home Blog Page 2
Pas situatës së tensionuar në Veri të Kosovës, ka reaguar edhe reperi i njohur shqiptar, Stresi. Duke publikuar një fotografi të Indeksonline, ai shkroi një mesazh. “Le t’vi k*rvat se gati na kanë, i pari prej Tirane me shok e me miq jemi për Kosovë Besa-Bes”, shkroi reperi i cili në këso raste gjithmonë është shprehur i gatshëm që të kontribuoj...
Deputeti i PDK-së, Hysen Berisha, ka mbështetur Qeverinë e Kosovës për funksionalizmin e mandatit të kryetarëve të komunave veriore. Në profilin e tij në “Facebook”, ai ka shkruar se nuk mund të negociohet për zbatimin e ligjshmërisë kushtetutshmërisë në tërë territorin e vendit. Ai ka kërkuar nga kryeministri Albin Kurti që të mos tërhiqet përballë presionit. “Në mbështetje të funksionalizimit të mandatit...
Tre ushtarë hungarezë janë plagosur me armë zjarri nga protestuesit serbë dje në veri të Kosovës. Këtë e ka bërë të ditur KFOR-i, në një komunikatë për medie, transmeton Klankosova.tv “Tre ushtarë hungarezë u plagosën nga përdorimi i armëve të zjarrit. Të lënduarit nuk janë në rrezik për jetën”, thuhet në komunikatën e KFOR-it. Kujtojmë se nga përleshja e djeshme në mes...
Është anuluar aktiviteti i Ditës së Vizitorëve të Shquar i paraparë për sot në Gjakovë në kuadër të ushtrimit ndërkombëtar “Defender Europe ’23”. Nga Ministria e Mbrojtjes kanë bërë të ditur se ky anulim vjen për shkak të situatës së krijuar në veri të vendit, transmeton Klankosova.tv Kujtojmë se në këtë aktivitet ishte paraparë të merrnin pjesë edhe presidentja Osmani dhe...
Dhjetëra serbë që tashmë janë mbledhur para komunës së Zubin Potokut, kanë ngritur disa tenda në mes të rrugës. Përveç kësaj ata në shtyllat elektrike që ndodhen para komunës kanë vendosur edhe flamuj serbë. Krejt kjo po ndodh para syve të trupave të KFOR-it të cilët që nga mëngjesi kanë barrikaduar objektin e komunës. Aty ndodhet edhe Policia e Kosovës.
Kongresisti amerikan, Ritchie Torres ka reaguar sot rreth zhvillimeve të fundit në veri dhe lëndimit të 25 pjesëtarëve të KFOR-it në Zveçan nga protestuesit e dhunshëm. Torres në një postim në Twitter thotë se SHBA-të duhet të qëndrojnë me Kosovën, ndërkaq që pyet pse sekretari Antony Blinken po e dënon në mënyrë të njëanshme Kosovën, aleate të ngushtë ndërkohë që...
Sot në Kosovë do të mbajë mot kryesisht i vranët. Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, vende-vende do të ketë edhe shkarkime rrufesh. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 9-11 gradë celsius, ndërkaq maksimalet do të arrijnë deri në 24 gradë.
Protesta kundër kryetarëve shqiptarë të komunave me shumicë serbe Zveçan, Zubin Potok dhe Leposaviq, u paralajmëruan edhe për sot. Një ditë më herët, ushtarët e KFOR-it u përleshën me protestues serbë që refuzuan t’i binden thirrjes së misionit paqeruajtës për t’u larguar nga hapësira pranë komunës së Zveçanit. Së paku 25 ushtarë të KFOR-it u plagosën, ashtu si edhe dhjetëra protestues.
Sot në Kosovë do të mbajë mot kryesisht i vranët. Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, vende-vende do të ketë edhe shkarkime rrufesh. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 9-11 gradë celsius, ndërkaq maksimalet do të arrijnë deri në 24 gradë.
Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në orët e para të mëngjesit të sotëm në familjen Zeqiraj në Studenicë të Istogut, ku vdqi tragjikisht një 38-vjeçar, qe dyshohet se ka bërë vetëvrasje. Kjo ngjarje ka tronditur jashtëzakonisht shumë familjen e të ndjerit, teksa kanë nisur hetimet për ta zbuluar motivin që e shtyu t’i jap fund jetës, Burimet brenda...
- Advertisement -

MOST POPULAR

HOT NEWS

x