Home Blog Page 3
Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian presin që më së largu sot (të mërkurën) të arrihet një marrëveshje për qetësim të situatës në veri. Kjo nënkupton se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti duhet të pajtohet me tri pikat/kushtet që dy emisarët, Gabriel Escobar dhe Miroslav Lajçak ia kumtuan atij, në takimin e së hënës. Ato janë qetësimi i...
Policia e Kosovës ka njoftuar se është zhdukur një vajzë e mitur nga fshati Baicë, të Drenasit. Babai i tij ishte ai i cili njoftoj policinë për rastin. Vajza e mitur dyshohet se kishte dalë nga shtëpia dje rreth mesditës. “Një mashkull  kosovar  raporton për daljen nga shtëpia të vajzës së tij të mitur dhe nuk dinë për vendndodhjen e saj. Në...
Është e vështirë të prishësh diçka aq të mirë sa këto protesta, por ne e kemi dëshmuar shumë herë se mund të prishim diçka të mirë, tha sot sociologu Sreçko Mihailoviq gjatë prezantimit të anketës së opinionit publik të Demostatit. Protestat janë në Beograd, dhe Beogradi është diçka ndryshe nga Serbia, dhe kreu i shtetit, Aleksandar Vuçiq, “e bëri”, prandaj...
Të dërguarit e BE-së dhe SHBA-së, Miroslav Lajçak dhe Gabriel Escobar edhe gjatë ditës së sotme pritet të qëndrojnë në Kosovë. Emisarët do të takohen me presidenten e vendit, Vjosa Osmanin, në orën 09:45 minuta, e para se të nisen drejt Serbisë, do të takojnë edhe liderët e partive opozitare. “Në orën 09:45, Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani pret...
Brenda vetëm dy muajsh, bankat në Kosovë kanë shtrenjtuar normat e interesit në disa lloje të kredive, ndërsa rritje e vazhdueshme vërehet tek kreditë konsumuese. Nga ky lloj i kredisë prekën pjesa më e madhe e qytetarëave të Kosovës pasi ka pjesëmarrjen më të lartë në portfolion kreditore. Në muajin Prill 2023, norma mesatare e interesit në kredi ka arritur në...
Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla, ka njoftuar se në dy ditët e fundit Policia e Kosovës ka ndërmarrë disa operacione në veri. Këto operacione sipas ministrit Sveçla, kanë qenë kundër kontrabandës, ku dhe është sekuestruar një veturë e kërkuar ndërkombëtarisht. Po ashtu, Sveçla tha se përkushtimi i tyre mbetet i njëjtë. “Përkushtimi ynë mbetet i njëjtë: kushtetutshmëria dhe ligjshmëria në...
Deputetja konservatore në Parlamentin britanik, Alicia Kearns ka folur për krizën në veri të Kosovs në dhomën e Ulët të Parlamentit. Ajo ka bërë thirrje që të adresohet me urgjencë kriza në veri të Kosovës dhe ka kërkuar përgjigje nga qeveria britanike për presionin e tepruar të aleatëve ndaj Kosovës. Ajo e ka quajtur inteferim të jashtëm, nga Serbia, bojkotin...
Prishtina është fituese e Kupës së Kosovës për sezonin 2022/2023. Në ndeshjen finale e cila u zhvillua në stadiumin “Fadil Vokrri”, bardhekaltërit shënuan fitore ndaj skuadrës së Gjilanit, me rezultat 2-0 Pjesa e parë përfundoi pa gola, kurse Prishtina siguroi fitoren duke shënuar dy gola brenda shtatë minutave në pjesën e dytë. Goli i parë në ndeshje u shënua nga Genc Hamiti...
Vetura e vjedhur në Gjermani gjendet dhe konfiskohet në Mitrovicë Veri Prishtinë, 05 qershor 2023 Si rezultat i bashkëpunimit ndërkombëtar në mes të autoriteteve gjermane dhe Policisë së Kosovës, konkretisht Drejtorisë për Bashkëpunim Ndërkombëtar në Fushën e Zbatimit të Ligjit (ILECU), është arritur të lokalizohet në Kosovë, vetura e tipit BMW 320 me targa gjermane, e cila kërkohej nga autoritetet e...
Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet 06.06.2023 Nga NS 110/10kV Klina do të ndërprehet: Dalja 10 kV Klina II  (kodi 52000004) nga ora 11:30 deri në ora 12:30 Vendet: Pompa e Xhemajl Murtaj Arsyeja: Mirëmbajtja preventive, testimi i ndërprerësit. 2. NS 35/10 Klina do të ndërprehet: LP 10 J05-Zajmi (kodi: 52000104)  nga ora 11:30 deri në ora 12:30 Vendet: Fshatrat: Bokshiq, Deiq, Dollovë, Drenovcë, Dugojevë, Grabanicë, një pjesë e Klinës, Polce (një pjesë), Potërç, Potërç i Epërm, Videjë dhe Zajm. Arsyeja : Mirëmbajtje preventive, testimi...

HOT NEWS

- Advertisement -
- Advertisement -

MOST POPULAR

HOT NEWS

x