Vijon rënia e çmimit të naftës në bursat ndërkombëtare

Çmimet e naftës dhe derivateve të saj kanë shënuar rënie në tregjet ndërkombëtare edhe këtë të enjte.

Kjo ka ngjarë pasi që shqetësimet për sigurinë e furnizimit në Evropën Lindore ranë nga fillimi i rrjedhjes së naftës në tubacionin e Druzhba, derisa të dhënat e ShBA-së zbuluan rritjen e kërkesës.

Nafta e papërpunuar Brent është duke u tregtuar me 92.17 dollarë për fuçi, derisa pati rënie për 0.74 përqind, transmeton KlanKosova.tv.

Në “West Texas” ka pasur tregtim prej 84.70 dollarë për fuçi, me rënie prej 1.04 përqind.

SHARE