Osmani takohet me shqiptarët në Zagreb dhe Rijekë të Kroacisë

Presidentja Vjosa Osmani, gjatë vizitës dy ditore në Kroaci, sot u takuar me diasporën kosovare në Zagreb dhe Rijekë.

Ajo, me anë të një cicërime në X, ka theksuar se mërgata kosovare ka luajtur një rol në shtetin kroat.

“Takime të pabesueshme me diasporën tonë të dashur në Zagreb dhe Rijekë, të cilët kanë luajtur një rol historik në tapiceri të kulturës dhe shoqërisë kroate”.

“Kontributet e tyre të çmuara qëndrojnë në themelet e partneritetit të fortë midis vendeve dhe popujve tanë”, ka shkruar Osmani.