Çfarë po ndodh me tokën? Tërmet i fuqishëm 7.7 ballë bie në Kubë

Një tërmet i magnitudës 7.7 ballë është regjistruar pak minuta më parë pranë Kubës, në detin e Karaibeve.

Tërmeti me intensitet të madh ka patur epiqendër në det, mes Kubës dhe Xhamaikës, në një thellësi prej 2 kilometrash sipas të dhënave paraprake, sipas Shërbimit Gjeologjik Amerikan (USGS)

Megjithëse nuk ka raportim për cun ami, autoritetet kanë lëshuar ala rmin për dallgë të rre zikshme dhe bëjnë thirrje për të treguar kujdes. Banorët në veri-perëndim të Xhamaikës dësh mojnë se kanë ndjerë lëkundje tepër të forta të tokës./newsbo mb.al