Zjarrfikësja padit departamentin: Më pushuan nga puna për shkak të fotove të nxehta në Instagram

Një zjarrfikëse në Montana ka paditur ish-departamentin e saj pasi ata raportohet se e kanë pushuar nga puna për fotografitë që ajo postoi në Instagramin e saj. Presley Pritchard, ish-punonjëse pranë Departamentit të Zjarrfikjes Evergreen, thotë në padi se ajo u pushua për shkak të gjinisë. 27-vjeçarja, e cila promovon aktivitetet e saj të fitnesit

Një zjarrfikëse në Montana ka paditur ish-departamentin e saj pasi ata raportohet se e kanë pushuar nga puna për fotografitë që ajo postoi në Instagramin e saj.

Presley Pritchard, ish-punonjëse pranë Departamentit të Zjarrfikjes Evergreen, thotë në padi se ajo u pushua për shkak të gjinisë. 27-vjeçarja, e cila promovon aktivitetet e saj të fitnesit dhe stilin e jetës së shëndetshme në Instagram, thotë se i është kërkuar nga departamenti të fshijë disa nga postimet ku ajo shihet duke ushtruar ose veshur uniformën e zjarrfikëses.

Në faqen e saj, Pritchard, e cila është edhe një trajner personal, rregullisht ndan pamjet e aktiviteteve të saj me më shumë se 128,000 njerëz që e ndjekin atë. Departamenti së pari i tërhoqi vërejtjen asaj në vitin 2018, duke i thënë se fotot e saj ishin shumë provokuese, raporton Fox News.

Një anëtar i bordit raportohet të merrte një email nga një “taksapagues i shqetësuar” në lidhje me fotot e saj në Instagram, pas së cilës ajo duhej të merrte pjesë në një mbledhje të bordit në korrik dhe të mbrohej.

Bordi vlerësoi se ajo nuk kishte bërë asgjë të keqe, por gjithashtu pranoi se po ‘krijonte rregull në rrjete sociale’. Por kjo nuk ndodhi kurrë. Pritchard thotë se ajo ka vazhduar me aktivitetet e zakonshme në Instagram, të cilat përfshijnë përmbajtje të sponsorizuar. Tensionet me udhëheqjen e departamentit vazhduan pasi ajo filloi shitjen e bluzave të fitnesit të emërtuar “Zjarrfikës si një vajzë”.

Ajo thotë se mbikëqyrësi i dha lejen e saj që të bënte foto me një bluzë të tillë, dhe e vetmja kërkesë që ai kishte ishte të mos shihte logon e departamentit në asnjë prej fotove. Ajo më vonë mori një letër disiplinore ku thuhej se kishte shkelur dy rregulla, të cilat përfshinin të merreshin me sjellje që çrregullojnë departamentin dhe të përdorin lehtësitë e departamentit për përfitime personale.

Asaj iu tha se do të pushohej nga puna brenda pesë ditëve nëse nuk fshinte të gjitha përmbajtjet që lidhen me departamentin nga rrjetet sociale, dhe përveç kësaj u qortua për një bashkëpunëtor që ata e thirrën vetëm kur ishte e nevojshme.

Në fund, ajo vendosi të mos i fshinë njoftimet, pasi u këshillua me avokatët të cilët i thanë që nuk duhej, shkruan Vice. Por kur ajo u kthye në punë në gusht pas një sëmundje pesë-javore për shkak të operacionit, ajo u pushua nga puna. Në padinë e saj kundër departamentit, ajo tani kërkon kompensim për pagat e humbura, kohën dhe stresin emocional që i është dashur të kërkojë ndihmë mjekësore.

Pritchard gjithashtu akuzoi departamentin për standarde të dyfishta. “Më shumë kolegë të departamenteve kanë fotografi të tyre në uniformë para kamionëve të zjarrfikjes në mediat sociale. Më e rëndësishmja, Departamenti i Zjarrfikjes ‘Evergreen’ nuk ka rregulla mbi rrjetet sociale dhe asnjëherë nuk ka pasur një të tillë. Unë kam qenë një objektiv i drejtpërdrejtë për mënyrën se si unë shikoj në një palestër publike.”

Shefi Craig Williams iu përgjigj pretendimeve të saj, duke thënë se departamenti kishte punësuar një hetues të pavarur për të shqyrtuar pretendimet e saj. Hetimi, tha ai, nuk gjeti prova që departamenti kishte bërë shkelje ligjore.

Pritchard thotë se ajo ishte kontaktuar nga një hetues, të cilin ajo iu drejtua avokatit të saj. Ajo kurrë nuk u mor në pyetje nga një hetues, tha ajo. Pritchard tani është duke pritur që shteti të fillojë hetimin e tij, i cili mund të përfundojë në gjykatë nëse secila palë nuk është e kënaqur me rezultatin e hetimit. /KlinaInfo

View this post on Instagram

Anyone else feel like 2020 been testing them lately or is that just me!? 🤨. 🤓2032 is gonna be my year. Just you wait.. – Jokes aside; If you want 2020 to be your year, Don’t sit on the couch and wait for it. Go out & make a change. Smile more. Be excited. Do new things. Unfollow negative people on social media. Post the swimsuit pic. Workout. Go to bed early. Wake up early. Show more gratitude. Ignore the haters. Practice self care. – Don’t settle for basic baby, Extraordinary is where it’s at. . . . . DM for coaching inquiries @cnc.apparel || code: presleykp @1upnutrition || code: presleykp @ninelineapparel || code: presleykp @herbstrong || code: presley15 @warriorflask || code: presleykp

A post shared by Presley Pritchard (@presleykp.fit) on

View this post on Instagram

You kind of owe it to yourself to do all the things you’ve dreamed 🦋. – The people who say you can’t or you won’t? SCREW THEM. God would not have put a dream in your heart if He has not already given you everything you need to fulfill it. – And remember; Grace will take you places hustling can’t. It took me a long time to figure out that I could do anything and everything and still some things just weren’t in my favor. Sometimes God holds you back until you’re ready. When your heart is pure and true, God has a way of making sure everything works out in your favor. . . . . . #firefighter #firefighterworkouts #firefighting #bomberos #firefighterfitness #firefighterworkout #fitfirefighter #femalefirefighter #thinredline #seattlestairclimb #paramedic #medic #womeninuniform #mediclife #stationlife #nremt #firedepartment #feuerwehr #scott #firstresponder #functionalfitness #dreams

A post shared by Presley Pritchard (@presleykp.fit) on

SHARE