Sonte Zvicra luan ndeshjen për “jetë a vdekje”

Një ndeshje mjaft e zjarrtë pritet të jetë sonte.

Zvicra do ta luajë ndeshjen për “jetë a vdekje” përball Serbisë.

Kombëtarja helvetike do ta kërkojë kalimin tutje në fazën e eliminimit direkt në “Qatar 2022”.

E kësaj do t’i mjaftonte edhe një barazim por fitorja ndaj Serbisë, do ta bënte kalimin tutje edhe më të sigurtë.

E veçanta e kësaj ndeshje do të jetë se për Zvicrën do të luajnë edhe dy futbollistët me prejardhje shqiptare, Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri.

Ata e kishin mposhtur Serbinë në kampionatin e kaluar botëror “Rusia 2018” me golat e tyre.

E mënyra e festës së tyre ishte e veçantë.

Xhaka e Shaqiri, festuan duke e bërë me duar simbolin ikonik të shqiptarëve “Shqiponjën dy krenare”.

Kjo kishte ngjallur reagime të shumta në opinionin futbolldashës.

Kombëtarja e Zvicrës do t’i mjaftojë edhe një barazim për të kaluar tutje, ose në të kundërtën eliminohet nga “Qatar 2022”.