Shkatërrohet një kartel droge, policia italiane publikon emrat e shqiptarëve të përfshirë

Një ‘kartel droge’ i përbërë nga siçilianë, kolumbianë dhe shqiptarë, u shkatërrua sot nga policia e Catania-s në Itali.

Në pranga përfunduan 13 persona, mes të cilëve edhe 4 shqiptarë, raporton noa.al.

Gjatë hetimit u sekuestruan 365 kilogramë drogë, përfshirë marijuanë dhe kokainë.

Operacioni i koduar ‘Cocorito’ është kryer nga mbi 100 efektivë policie.

Sipas Drejtorisë së Anti-Mafias së Katanias, ‘karteli i drogës’ vepronte në qytet në gjendje të tregtonte sasi të mëdha droge.

Grupi i parë kriminal drejtohej nga dy vëllezër kolumbianë, të cilët ndihmoheshin nga dy persona të tjerë nga Amerika e Veriut.

Grupi i dytë kriminal, i drejtuar nga Viktor Dalipaj ishte i ndarë në dy nëngrupe. I pari përbëhej nga shtetas shqiptarë dhe drejtohej nga Julian “Juli” Hoxhaj dhe Indrit “Endri” Karafili.

Ata sipas hetimeve realizonin transportin e sasive të mëdha të drogës nga Shqipëria, dhe më pas i shisnin për organizatat kriminale që vepronin në Sicili.

Grupi i dytë, i udhëhequr nga Sebastiano “Mishi” Lombardo, Salvatore Litteri dhe Gioeli Musumeci, furnizoheshin me marijuanë nga grupi i drejtuar nga shqiptarët dhe e shisnin në Catania.

Policia italiane publikoi videon që noa.ak ju sjell më poshtë:

Të gjithë akuzohen për trafikimin dhe tregtimin e drogës dhe janë identifikuar si:

Viktor Dalipaj, lindur në Shqipëri, 46 vjeç;

Petraq Troka, i njohur si “Pietro”, lindur në Shqipëri, 33 vjeç;

Juljan Hoxhaj, i njohur si “Juli”, lindur në Valona (Shqipëri), 29 vjeç;

Indrit Karafili, i njohur si “Endri”, lindur në Shqipëri, 34 vjeç;

Hillaris Sotiris, i njohur si “Hilary”, lindur në Kolumbi, 26 vjeç;

Julio Cesar Hurtado Rodriguez, i njohur si “Cheo”, lindur në Kolumbi, 30 vjeç;

Ruben Dario Mondragon Rodriguez, lindur në Kolumbi, 35 vjeç;

Robert Andres Rodriguez Mina , aka “Solìto”, lindur në Buenaventura (Kolumbi), 26 vjeç;

Brahallan Ivan Escobar Buritica , i njohur si “Bryan”, lindur në Kolumbi, 27 vjeç;

Adriano Roberto Spina, i njohur si “xhaxhai”, lindur në Nicolosi (CT), 56 vjeç;

Salvatore Litteri, i njohur si “Paolo”, lindur në Catania, 36 vjeç;

Sebastiano Lombardo, i njohur si “Sebi e Mishi”, lindur në Catania, 31 vjeç;

Gioeli Carmelo Musumeci, i njohur si “Gioele”, lindur në Catania, 39 vjeç.

SHARE