Moti në Kosovë gjatë kësaj jave

Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës këtë javë në vendin tonë do të mbajë mot me diell dhe re të shpërndara.Temperaturat minimale parashihen të lëvizin ndërmjet 15-17 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës do të lëvizin ndërmjet 29-33 gradë Celsius.Sipas IHK, pjesa jugore e kontinentit dhe jugperëndimore do të mbetet nën ndikimin e masave të fuqishme të ajrit afrikan, të cilat do të ndikojnë që merkuri në termometër të regjistrojë vlera mbi 40 gradë Celsius. Kjo situatë termike do të zgjasë 4-6 ditë.Te ne temperaturat do të rriten pas 3-4 korrikut.