Mot i vranët dhe me shi, temperaturat për javën e parë të marsit

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës bën të ditur se java e parë e muajit mars do të karakterizohet me mot kryesisht të vranët dhe intervale të shkurtra me diell.

IHK njofton se vranësirat gjatë ditës së martë do të shoqërohen me shi.

Shiu do të filloj së pari në rrafshin e Dukagjinit për të përfshirë tërë vendin të mërkurën dhe tutje ditëve tjera, duke e zvogëluar intensitetin.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 2 dhe 6 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 9 dhe 18 gradë Celsius.

Do të fryjë erë nga drejtimi i jugperëndimit dhe veriperëndimit me shpejtësi 1 – 13 m/s

SHARE