Luledielli i livadheve, bima e pasur me veti shëruese

Bima e luleradhiqes është një lule e veçantë e pasur me përfitime shëndetësore që zakonisht gjenden përgjatë brigjeve të lumenjve ose në livadhe.

Zakonisht quhet çikore, por edhe ‘luledielli i livadheve ’, dhe gjithmonë ka gjetur përdorim të gjerë në gastronomi dhe ilaçe bimore.

E pasur me antioksidantë, vitaminë C, kalium, magnez, karotenoide dhe fitosterole, ajo përdoret gjerësisht në gatim.

Mund të hahet e papërpunuar, në formën e sallatës, ose si një përbërës shtesë për makarona dhe mish.

Gatimi i saj i zier mbetet më i preferuari, mban të pandryshuara vlerat ushqyese të rëndësishme. Për më tepër, lulet e saj përdoren për të prodhuar një pije alkoolike të veçantë me një shije të hidhur, të quajtur “verë dendion”.

Lulet përdoren gjithmonë për të bërë një shurup që zëvendëson mjaltin.

Le të mos harrojmë se mund të përdoret gjithashtu për të bërë çajra të dobishëm bimor me veti pastruese për rrugët e frymëmarrjes.

Për çajin bimor, thjesht shkoni në farmaci dhe blini pesë gramë përzierje barishtore për të shtuar 150 ml ujë të zier. Falë përbërësve të shumtë aktive që përmban, kjo bimë promovon diurezën, pastron dhe detoksikon mëlçinë.

Është gjithashtu e njohur veçanërisht për eliminimin e substancave të dëmshme në trup falë vetive diuretike të saj, shkruan noa.al. Për më tepër, studimet e fundit shkencore kanë nxjerrë në pah një lidhje pozitive të bimës midis kancerit dhe zorrës së trashë.