Kurti sot dorëzon aplikimin e Kosovës për anëtarësim në BE

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, sot do të udhëtojë për në Pragë, ku pritet të dorëzojë edhe zyrtarisht në Presidencën Çeke aplikimin e Kosovës për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

Sipas agjendës, ministri për Çështjet Evropiane do ta presë Kurtin me delegacionin e tij në zyrën e Qeverisë së Republikës Çeke.

Pas takimeve do të ketë konferencë e përbashkët për media.

Kujtojmë se dje krerët e shtetit, presidentja Vjosa Osmani, kryeparlamentari Glauk Konjufca dhe kryeministri Albin Kurti, kanë nënshkruar aplikimin e Kosovës për anëtarësim në BE.

Sipas tyre, kjo ishte një ditë historike për vendin.