Ishte gati për finalen e madhe, luftëtari i UFC tërhiqet pasi rezultoi pozitiv me koronavirus

Sportisti i luftërave parciale Gilbert Burns është detyruar të tërhiqet nga gara e eventit të UFC, pasi ka rezultuar pozitiv me COVID-19, i cili e pengojë drejt një ëndërre të madhe që kishte.

Braziliani 33-vjeçar ishte gati të përballej me Kamaru Usman për titullin kampion në peshat e lehta.

Burns udhëtoi nga Florida në Las Vegas, për të udhëtuar më pas në Abu Dabi por nuk mundi dot të mbërrinte në destinacion pasi në testet që bëri doli pozitiv me koronavirus.

Edhe vëllai dhe trajneri i sportistit rezultuan gjithashtu pozitivë me koronavirus.

Pasi mësoi lajmin se ishte prekur nga virusi vdekjeprurës Burnsa ndau në “Tëitter” një mesazh me ndjekësit. Ai shkroi: “Lajmë të këqija, nuk ndihem mirë por do ta fitoj këtë betejë. Qëndroni të sigurt”.

SHARE