Grenell zbarkon në veri, takon Rakicin dhe të tjerët!

Ish i dërguari special i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, Richard Grenell, ka vizituar sot Mitrovicën e Veriut, ku ka takuar përfaqësuesit e popullit serb nga Kosova në veri të vendit.

Mësohet se takimi filloi rreth orës 16:00, shkruan kosovo-online.

Në këtë takim marrin pjesë kryesia e Listës Serbe, duke përfshirë presidentin Goran Rakiq dhe nënkryetarin Igor Simiq, ish-kryetarin e Komunës së Zveçanit Dragisha Miloviq, si dhe drejtorë të institucioneve shëndetësore dhe arsimore nga Republika e Kosovës.

Siç thonë në Listën Serbe, takimi me Grenelin nuk ishte paralajmëruar më herët për arsye sigurie.

Gjatë krizës së fundit në veri të Kosovës, Grenell kritikoi disa herë veprimet e autoriteteve kosovare dhe kryeministrit Aljbin Kurti për shkak të refuzimit të tyre të vazhdueshëm për t’iu përgjigjur kërkesave të SHBA-së dhe BE-së për de-përshkallëzimin e situatës.

Ai gjithashtu i bëri thirrje Kurtit që të tërheqë policinë speciale nga ndërtesat komunale në veri, që kryetarët e sapozgjedhur të punojnë nga lokacione alternative dhe që zgjedhjet e reja të mbahen menjëherë me pjesëmarrjen e plotë të serbëve./ko