Gazeta zvicerane: “Kosova mbetet një shtet i kapur”

Forcat e vjetra politike u bashkuan dhe morën përsëri Qeverinë e Kosovës. Një i dërguar i SHBA-së qëndron pas ndryshimit të qeverisë, përcjell albinfo.ch.

Vjeshtën e kaluar shumë kosovarë përjetuan një pranverë politike. Në zgjedhjet parlamentare të 6 tetorit, një shumicë e madhe mbështeti forca të reja, të pashpenzuara. Partia më e fortë ishte lëvizja e krahut të majtë Vetëvendosje (VV) nga Albin Kurti, e ndjekur nga afër nga Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), e cila garoi me Vjosa Osmani si kandidate kryesore. Kurti u zgjodh kryeministër pas bisedimeve të gjata të koalicionit me LDK-në, Osmani mori detyrën e kryetares së Parlamentit, shkruan gazeta zvicerane “Tages Anzeiger.ch”.

Tani kosovarët po përjetojnë një vjeshtë politike në pranverë. Qeveria e kryeministrit Kurti u rrëzua në mesin e marsit me një mocion mosbesimi nga LDK-ja dhe opozita dhe që nga atëherë ai ka vepruar vetëm përkohësisht. Dhe që nga e mërkura, Kosova ka një qeveri të re. Ish-partneri i koalicionit Kurti ka bërë një ndryshim të frontit. Si forca e dytë më e fortë, LDK tani sundon së bashku me dy parti të vogla që konsiderohen të korruptuara.

Abuzuar si një magnet zëri

Gazeta zvicerane shkruan se aleanca e re sigurojë 61 votat e nevojshme në Parlamentin nga votat e të ashtuquajturit Lista Serbe, parti e kontrolluar drejtpërdrejt nga Beogradi. Kryeministri i ri është ekonomisti Avdullah Hoti nga LDK, i cili i përgjigjet imazhit të një aparati oportunist. Nënkryetarja popullore e LDK-së, Vjosa Osmani, ishte gjakftohtë pas zgjedhjeve nga roja e vjetër, përcjell tutje albinfo.ch.

Polemika që çoi në rrëzimin e kabinetit të Kurtit u nxit nga trajtimi i krizës së Corona. LDK dhe kreu i shtetit Hashim Thaçi kërkuan që të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. Në këtë rast, autokratit Thaçi do t’i jepej kompetenca të veçanta. Kurti mbrojti veten kundër kësaj dhe shkarkoi ministrin e brendshëm pa u konsultuar më parë me partnerin e koalicionit LDK. Ky nuk ishte gabimi i vetëm i Kurtit. Diplomatët perëndimorë, të cilët janë dashamirës të Kurtit, e akuzojnë atë se ai shpesh nuk dëshiron ose nuk është në gjendje të ndërtojë ura dhe të fitojë besimin e partnerëve të koalicionit. Dobësia e tij për populizmin gjithashtu nuk ishte pa probleme.

Sidoqoftë, shumica e ambasadorëve evropianë në Prishtinë ishin të kënaqur me punën e Kurtit. Qeveria e tij ka qenë serioze në luftën kundër korrupsionit në ndërmarrjet shtetërore që nga zgjedhjet e saj në fillim të shkurtit. Janë bërë përpjekje për të rekrutuar nëpunës civilë të panumërt dhe të kualifikuar. Për më tepër, Kurti dhe Ministri i Shëndetësisë Arben Vitia çuan vendin në mënyrë të kalueshme përmes pandemisë.

Roli i të dërguarit të SHBA-së

Rënia e qeverisë ishte kryesisht rezultat i luftës për pushtet midis Kurtit dhe Presidentit Thaçi. Kjo simbolizon rrëmbimin e shtetit që nga shpallja e pavarësisë në 2008, përcjell tutje albinfo.ch.

Në dy vjetët e kaluara, ai dhe kreu serb i shtetit Aleksandar Vuçiq kanë qenë duke nxitur idenë e një shkëmbimi të zonës. Kurti hedh poshtë ndryshimet e kufirit. Vendet me ndikim të BE-së, si Gjermania, gjithashtu kanë hedhur poshtë planet e tilla.

Qeveria amerikane, nga ana tjetër, nuk përjashton në mënyrë të qartë kufijtë e rinj. Për të arritur sukses në politikën e jashtme të paktën në Ballkan, Presidenti amerikan Donald Trump ka emëruar konfidante të tij të ngushtë Richard Grenell si të dërguar të posaçëm për dialogun midis Kosovës dhe Serbisë. Deri kohët e fundit, Grenell ishte ambasadori amerikan në Berlin. Gjatë luftës së fundit për pushtet, asistenti Trump punoi për rrëzimin e qeverisë dhe nuk bëri sekret për faktin se burri i Uashingtonit në Prishtinë ishte kreu i shtetit Thaçi.

Kurti nuk ishte gati për të tundur një marrëveshje dembel. Thaçi, nga ana tjetër, është shumë i gatshëm të bëjë kompromis – edhe për arsye personale. Ai është shantazhuar që kur një gjykatë speciale me qendër në Hagë e hetoi atë për krime lufte. Shefi i diplomatit spanjoll të BE-së Josep Borrell, vendi i të cilit nuk e njeh Kosovën, tregon mirëkuptim për ndryshimet e kufijve – i dërguari i posaçëm i BE-së, Mirosllav Lajçak, nuk pajtohet.

Qeveria e re kosovare ka premtuar se do të përmbushë kërkesën përfundimtare të SHBA-së dhe do të heqë pa kushte të gjitha tarifat ndëshkuese për produktet serbe në mënyrë që dialogu me Beogradin të fillojë. Përveç SHBA-së, BE-ja gjithashtu dëshiron të luajë një rol si ndërmjetës. Për herë të parë që nga lufta në Kosovë në fund të viteve 1990, nuk ka një strategji të koordinuar dhe të përbashkët të SHBA-së dhe BE-së në Ballkan. /Albinfo.ch

SHARE