Aksident i rëndë në Gjermani me 40 vetura të përfshira, 2 të vdekur e 31 të lënduar

Dy persona humbën jetën dhe dhjetëra u plagosën në një seri përplasjesh në autobanin A3 në shtetin jugor të Gjermanisë të Bavarisë pasditen e së dielës.

Autoritetet thonë se rreth 40 automjete u përfshinë drejtpërdrejt në një zinxhir aksidentesh që filluan rreth orës 16:00 në shi të dendur pranë qytetit të Würzburg.

Kryqi i Kuq i Bavarisë raportoi se 31 persona u plagosën në incident, katër në gjendje të rëndë.

Autoritetet thonë se ngjarja ishte rezultat i tre përplasjeve të veçanta që përfundimisht çuan në mbylljen e A3 drejt Nurembergut.

Një zëdhënës i policisë tha se disa automjete ishin përfshirë në aksidentin fillestar dhe menjëherë pas kësaj makina të tjera filluan të grumbulloheshin në automjetet e ndaluara pasi trafiku filloi të rikthehej shpejt, raporton Deutche Welle.

Aksidenti i dytë ka bërë që tre automjete të marrin flakë.

Aksidenti i tretë ndodhi rreth 30 minuta më vonë, kur disa makina të tjera u futën me shpejtësi në trafik të ndaluar.