Turqia nuk gjen qetësinë, një tërmet me magnitudë 5.6 godet Malatyan

Një tërmet me magnitudë 5.6 goditi provincën Malatya të Turqisë të hënën, tha Autoriteti i Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD).

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, tërmeti ndodhi në një thellësi prej 6,96 kilometrash (4,32 milje), me qendër në rrethin Yeşilyurt të qytetit.

Deri më tani nuk ka pasur raportime për dëme të mundshme materiale, të vdekur apo ndonjë të lënduar.

Tërmeti vjen ndërsa Turqia po përballet me pasojat e tërmeteve shkatërruese të 6 shkurtit që shkatërruan rajonin, me qendër në provincën jugore Kahramanmaraş, që lanë mbi 44,000 njerëz të vdekur.

Tërmetet me magnitudë 7.7 dhe 7.6 ballë së bashku me Kahramanmaraş dhe goditën 10 provinca të tjera, duke përfshirë Adana, Adiyaman, Diyarbakır, Elaziğ, Hatay, Gaziantep, Kilis, Malatya, Osmaniye dhe Şanlıurfa. /Telegrafi/