Pamje të rënda: Një burrë sulmon me thikë në fytyrë një kritik të Islamit në Gjermani, vritet nga policia

Një sulmues me thikë sulmoi dhe theri disa persona në një shesh qendror në qytetin jugperëndimor të Gjermanisë, Mannheim, të premten, tha policia.

Oficerët qëlluan në drejtim të sulmuesit, i cili gjithashtu mbeti i plagosur.

Euronews.com mëson se aktivisti gjerman i ekstremit të djathtë dhe kritiku anti-islam Michael Stürzenberger u ther në sulm ndërsa merrte pjesë në një tubim të partisë Lëvizja Qytetare Pax Europa (BPE), anëtar i së cilës është Stürzenberger.

Në mesin e atyre që u theren është edhe një oficer policie.

Më poshtë janë publikuar pamjet e rënda nga ky sulm.

Ngjarja ka ndodhur pak pas orës 11:30. Autoritetet kanë konfirmuar se nuk ka rrezik të vazhdueshëm për publikun.