Moti sot në Kosovë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se të dielën mot më dinamik, i vranët dhe me kushte për reshje të shiut.

Sipas njoftimit, reshjet me intensitet me te lartë parashihen në pjesën veriperendimore të vendit, ndërsa pjesët tjera do të kenë më pak reshje.

“Në fushat barike dhe termike parashihen rënie të dukshme, kryesisht në vlerat e temperaturave maksimaleve. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 5-8 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 12-15 gradë Celsius. Do të fryjë erë e lehtë dhe lokalisht e fortë nga drejtimi i verilindjes dhe veriperëndimit”, thuhet në njoftim.

SHARE