Moti sot, diell dhe pak vranësira

Sot në Kosovë do të mbajë mot me diell dhe pjesërisht i vranët.

“Vranësirat gjatë ditës do të intensifikohen duke u shoqëruar me reshje shiu dhe shkarkime rrufesh”, ka thënë Instituti Meteorologjik i Kosovës.

“Kjo situatë meteorologjike do të krijojë kushte që të krijohen erëra të përcjella me stuhi”.

Temperatura më e lartë pritet të jetë 28 gradë Celsius, e që mund të ndodhë në Prizren, Gjakovë dhe Istog.

Ndërkaq, qyteti i Ferizajt pritet ta arrijë temperaturën më të ulët të ditës, prej 13 gradë Celsius.