Ministri serb: E duam Asociacionin vetëm sipas parimeve të marrëveshjes së vitit 2015

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Millosh Vuçeviq, tha se shpreson që Asociacioni i Komunave me Shumicë serbe të formohet sipas parimeve të përcaktuara në marrëveshjen e vitit 2015 dhe jo diçka pa kompetenca.

Vuçeviq, i ftuar në TV Pink, u pyet për deklaratën e ambasadorit amerikan Christopher Hill se Uashingtoni dëshiron të formojë Asociacionin, ai u përgjigj se Serbia ka 10 vjet që e pret një lajm kaq të madh, por edhe se nuk beson që Kosova dhe kryeministri Albin Kurti është i gatshëm për këtë.

“Është e rëndësishme që Serbia të qëndrojë në tryezën e bisedimeve dhe të mos jetë në tavolinë si temë. Është më mirë të marrim pjesë në diskutime për tema, sado të dhimbshme qofshin ato, sesa të izolohemi dhe t’u japim të drejtën atyre që do ta dënonin Serbinë. Sa u përket atyre që e shpallën 27 shkurtin si ditën kur do të heqim dorë nga Kosova, sigurisht që nuk ka ndodhur asgjë, siç tha presidenti Aleksandar Vuçiq, dhe jo vetëm para atij takimi, por edhe për 10 vjet më parë”, ka shpjeguar Vuçeviq.

Ai tha se ata që bëjnë thirrje për një gjë të tillë do të ishin të lumtur për këtë, sepse ndoshta mund të thonë se nuk mund të bëjnë asgjë, sepse gjithçka është e rregulluar.

Gjithashtu, Vuçeviq hodhi poshtë kritikat se Serbia nuk i bën të ditur veprimet e saj paraprakisht, duke theksuar se gjatë negociatave nuk mund të tregohen paraprakisht kartat.

Në të njëjtën kohë, ai nënvizoi se kudo që Serbia ka të drejtën e votës dhe mundësinë e lobimit, Kosova nuk është anëtarësuar në organizata ndërkombëtare.

“Ne mbrojmë gjithçka që mund të mbrojmë dhe hapësira për manovrim është pesëfish”, nënvizoi Vuçeviq.

Lidhur me kërkesën e disa partive për mbajtjen e një seance të re parlamentare për Kosovën, Vuçeviq ka kujtuar se Vuçiq ishte në Kuvend një muaj më parë për të diskutuar këtë çështje.

Dhe kështu ai tregoi në mënyrën e duhur se është më i përgjegjshmi ndaj qytetarëve, i gatshëm për t’iu përgjigjur çdo kundërshtimi. Një pjesë e opozitës donte të luftonte, ne dërguam një foto që dukej se e kishte bërë Kurti, që të zihemi në kuvend. Në vend që një pjesë e opozitës të dalë me një propozim, një platformë. Idealisht, ne do të ishim unikë. “Nëse ka një temë, për të cilën duhet të jemi të bashkuar, ajo është çështja e Kosovës dhe ku do të shkojë ajo çështje”, tha Vuçeviq.

Ai shtoi se ngacmimet e vazhdueshme janë të dëmshme për vendin, si Vuçiq është në gjendje t’i bëjë gjëra të këqija vendit të tij dhe, siç shtoi ai, gjithmonë ka bërë dhe po bën pikërisht të kundërtën.

Po ashtu, ai tha se mjafton të rregullohen faktet dhe të krahasohet situata në Serbi deri në vitin 2012 dhe pas vitit 2012 sa shtete e kanë njohur Kosovën deri atëherë dhe sa e njohin sot, sa kanë qenë pagat, pensionet, shkalla e papunësisë. etj.

“Gjërat janë shumë të thjeshta, vetëm duhet t’i vendosni në kontekstin e duhur dhe pastaj të shihni nëse dikush është tradhtar apo dikush tjetër i ka bërë keq Serbisë kur ai e ka udhëhequr atë”, ka theksuar Vuçeviq.

Duke komentuar vendosjen e simboleve të UÇK-së për zyrtarët në institucionet e Kosovës, Vuçeviq tha se kjo nuk është për t’u habitur.

“Ne nuk jemi të befasuar, kjo është ideologjia e Albin Kurtit dhe të gjithë të tjerëve, ata e promovojnë UÇK-në si një ushtri fitimtare, ne e përceptojmë dhe e kemi përjetuar si organizatë terroriste dhe nuk do të pajtohemi për këtë”, tha Vuçeviq.

Ministri serb i mbrojtjes përsëriti se Serbia nuk i ka shitur asnjë palë armë në konfliktin në Ukrainë, as Rusisë e as Ukrainës, dhe se gjithçka që eksportohet shkon ekskluzivisht për ata blerës që sjellin një certifikatë që përdoruesit përfundimtarë janë në përputhje me rregullat ndërkombëtare.

“Në detin e sulmeve dhe falsifikimeve që është eksportuar, ka një shënim që pala serbe nuk ka dhënë pëlqimin dhe se ka pasur ndalim”. Serbia respekton neutralitetin ushtarak dhe nuk shet armë askund ku ka konflikt. Është turp që edhe disa nga Serbia marrin pjesë në sulmet ndaj vendit të tyre duke thënë gjysmë të vërteta”, tha ministri dhe shtoi se Serbia po i forcon kapacitetet e industrisë së saj të përkushtuar.

Ai bëri të ditur se industria e dedikuar do të inkurajohet me 100 milionë euro të tjera për blerjen e pajisjeve dhe modernizimin, si dhe 300 milionë euro për blerjen e pajisjeve për Forcat e Armatosura të Serbisë shkruan Kosovo-Online.