Macron për Covid- 19: Në Kinë kanë ndodhur gjëra që ne nuk i dimë

Presidenti francez Emanuel Makron, duke folur në një intervistë me Financial Times, tha se në Kinë kanë ndodhur gjëra që nuk i dimë përsa i përket menaxhimit të situatës nga Covid-19.

“Le të mos jemi aq naiv sa të themi se ka qenë shumë më mirë në trajtimin e kësaj,” tha ai për menaxhimin e Kinës ndaj koronavirusit.

“Ne nuk dimë. Ka qartë gjëra që kanë ndodhur që nuk i dimë.”

I të njëjtit mendim është edhe Sekretari i Jashtëm britanik Dominic Raab.

“Ne do të duhet të zbulojmë se si ndodhi dhe si nuk u ndalua më parimi përhapja e Covid-19,” tha Raab në një konferencë për shtyp kur u pyet për marrëdhëniet e ardhshme me Pekinin.

Administrata e presidentit amerikan Donald Trump është duke hetuar origjinën e pandemisë koronavirus, duke thënë se nuk përjashton që ajo erdhi nga një laborator që hulumtonte lakuriqët në Ëuhan, Kinë.

Shkencëtarët kinezë kanë thënë se virusi, i cili ka vrarë më shumë se 144,000 njerëz në të gjithë botën, ka të ngjarë të transmetuar te njerëzit në fund të vitit të kaluar në një treg të Ëuhanit.

Por Ëashington Post dhe Fox Neës cituan të dy burime anonime të cilët shprehën shqetësimin se virusi mund të ketë ardhur, aksidentalisht, nga një qendër kërkimesh bio në qytet.

Trump, i pyetur në lidhje me teorinë laboratorike në një konferencë shtypi të mërkurën e 15 prillit, tha se Shtetet e Bashkuara po bënin një hetim shumë të plotë./zyrtare/