Klopp tregon arsyen e largimit nga Liverpuli

Tifozët e Liverpulit sot kanë marr një goditje të madhe pasi trajneri Jurgen Klopp ka njoftuar se do të largohet në fund të sezonit.

Trajneri gjerman ka vendos të largohet pas nëntë viteve

Tekniku gjerman disa orë pas njoftimit mbajti një konferencë për media ku u përgjigj pyetjeve të gazetarëve.

Ai shpjegoi se pse erdhe deri te ky vendim.

“Me gjithë përgjegjësinë që keni në këtë punë, duhet të siguroheni që ta bëni atë në maksimumin e mundësive tuaja. Unë punoj për 24 vjet. Është pothuajse e pamundur të fillosh atje ku kam filluar dhe të arrish atje ku kam arritur. .Më duhet të ndalem për pak.Ti e kupton që nuk jemi të rinj Nuk kërcejmë më aq lart.Kështu është.Kjo skuadër ka nevojë për një trajner në versionin e tij më të mirë dhe nuk e di nëse mund ta jap ndaj tyre. Nuk e di nëse mund ta bëj këtë sezonin e ardhshëm. Kjo është arsyeja pse i thashë klubit. Unë e dua shumë atë, të gjithëve dhe i marr këto gjëra shumë seriozisht.”, deklaroi Klopp.

Çfarë ka ndryshuar për të marrë këtë vendim?

“Vera ishte e vështirë. Ne punuam shumë për të nënshkruar me lojtarët më të mirë të mundshëm. Kur ata arritën ne u relaksuam pak dhe më pas kuptova se sa i mirë mund të jetë ky ekip. Më pëlqen se si ka reaguar ky ekip në çdo minutë, por atëherë ju keni të mendosh afatgjatë. Transfertat, parasezon… Kuptova që nuk mundem. Kam gjashtë konferenca shtypi çdo javë… Gjithmonë duhet të japësh versionin tënd më të mirë dhe unë kurrë nuk kam dashur të jem thjesht një pasagjer. Aftësitë e mia si trajner “Ata bazohen në energjinë, në mënyrën se si e menaxhoj marrëdhënien time me ta. Dhe, nëse nuk mund ta bëj këtë, humbas etiketën time .”

A mund të ndryshojë mendje dhe të qëndrojë si Ferguson në United?

Jo. A ndodhi kjo me Ferguson? E respektoj shumë, por në rastin tim nuk ka për të ndodhur. Sinqerisht, unë kam menduar për këtë situatë për një kohë të gjatë. Më duhet të marr një vendim dhe, për këtë arsye, më është dashur ta komunikoj atë. Unë kam qenë duke menduar për të për një kohë të gjatë. Dhe duke e menduar mirë. “Asgjë nuk do të ndryshojë mendjen time.”, Tha Klopp në konferencë për media.

Trajneri gjerman, ia solli titullin Liverpoolit pas shumë viteve vuajtje dhe gjithashtu fitoi titullin e UEFA Champions League në vitin 2018/19.