Gjermania regjistron numrin më të ulët të vdekjeve ditore në gati 6 javë

Gjermania të hënën raportoi numrin më të ulët të vdekjeve të koronavirusit në një periudhë 24 orëshe që nga 25 marsi, tha qendra e vendit për kontrollin e sëmundjeve.

Sipas të dhënave nga Instituti Robert Koch, 43 njerëz vdiqën nga simptomat që lidhen me Covid-19 midis të dielës dhe të hënës, duke sjellë numrin e përgjithshëm të vdekjeve në shkallë vendi në 6.692.

Numri i infeksioneve të reja në Gjermani gjithashtu mbetet relativisht i ulët, me 679 raste të reja të konfirmuara.

Në të njëjtën hapësirë kohore 24-orëshe, rreth 2.200 njerëz u shëruan nga virusi, raporton CNN, transmeton Klina info

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka thënë më parë se një rënie e vazhdueshme e infeksioneve të reja dhe gjurmimi i zgjeruar i kontaktit do të jenë thelbësore për kufizime të mëtutjeshme, të destinuara për të luftuar pandeminë.

Merkel është vendosur të takohet me qeveritarët e shtetit gjerman të mërkurën për të biseduar rreth rihapjes së ekonomisë së vendit.

SHARE