A hani hurma? Është fruti më i shëndetshëm në botë për një arsye

Për një shëndet më të mirë, mjekët rekomandojnë gjithmonë konsumimin e frutave. Në fruta gjenden lëndë ushqyese që e mbajnë trupin të shëndetshëm. Hurmat janë në listën e frutave të tilla. Janë fruta, konsumimi i të cilave ka përparësi të shumta për organizmin.

Shumë njerëz përdorin hurmat si zëvendësues të sheqerit. Ngrënia e këtij fruti, të pasur me fibra, ndihmon edhe në luftimin e shumë sëmundjeve. Këto janë një mundësi e shkëlqyeshme për të mposhtur dëshirat për sheqer, dhe janë gjithashtu një meze të lehtë pasdite.

Përfitimet e njomjes së hurmave

Duke njomur hurmat në ujë largohen tanina ose acidi fitik të pranishëm në to. Pas kësaj, është më e lehtë për ne të thithim lëndët ushqyese. Ngrënia e hurmave të njomura lehtëson edhe tretjen e tyre. Rekomandohet të konsumohen dy deri në tre hurma në mëngjes, shkruan India Herald, përcjell index.hr.

Nëse dëshironi të shijoni shijen e hurmave dhe lëndët ushqyese të tyre, thithini ato tetë deri në dhjetë orë para se të hani. Hurmat përmbajnë shumë lloje të lëndëve ushqyese, si karbohidrate, proteina, fibra, vitaminë K, vitaminë B, kalium, magnez, hekur, kalcium, mangan, zink etj. Të gjitha këto lëndë ushqyese na mbrojnë nga shumë sëmundje.

Ndikojnë pozitivisht në kapsllëk, ulin kolesterolin…

Konsumimi i rregullt i hurmave sjell një sërë përfitimesh shëndetësore. Përveç ndihmës për kapsllëkun, hurmat mund të ndihmojnë në uljen e kolesterolit dhe të mbajnë nën kontroll presionin e gjakut. Përfshirja e hurmave në dietë mund të kontribuojë në ruajtjen e shëndetit të zemrës.

Gjithashtu, ato ndikojnë pozitivisht në forcën e kockave dhe përshpejtojnë punën e trurit. Ato sigurojnë lehtësim nga lodhja dhe dobësia dhe janë të dobishme për përmirësimin e gjendjes së përgjithshme energjetike. Përveç kësaj, hurmat janë të dobishme për pacientët me anemi dhe mund të lehtësojnë problemet e hemorroideve. Ato gjithashtu përmirësojnë shëndetin e lëkurës dhe flokëve, dhe konsumimi i hurmave kontribuon në rritjen e forcës fizike dhe qëndrueshmërisë.