10 mijë e 830 raste aktive me COVID-19

Members of the University Clinical Center of Kosovo in protective gear walk past a sign reading "Ambulance For Coronavirus" at the University Clinical Center of Kosovo in Pristina on March 14, 2020. - Kosovo reported its first coronavirus (COVID-19) case on March 13, 2020, in a 22-year-old Italian woman and a 77-year-old Kosovar man, both recently returned from Italy. (Photo by Armend NIMANI / AFP)

Kosova ka shënuar rritje të ndjeshme të rasteve me COVID-19.

Aktualisht po trajtohen 10 mijë e 830 persona, që janë të infektuar me koronavirus.

Vetëm gjatë 24 orëve të fundit kanë vdekur tre persona dhe janë regjistruar 1 mijë e 853 raste pozitive me COVID-19.