Zelensky i kërkon takim Putinit: Ulu me mua, veç jo 30 metra larg si me Macronin

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy, ka bërë thirrje për bisedime të drejtpërdrejta me liderin rus Vladimir Putin, duke thënë se kjo ishte “e vetmja mënyrë për të ndaluar këtë luftë”.

Duke folur në një konferencë për shtyp, presidenti ukrainas iu drejtua Putinit:

“Ne nuk po sulmojmë Rusinë dhe nuk planifikojmë ta sulmojmë atë. Çfarë doni nga ne? Lëre tokën tonë.“

Duke iu referuar udhëheqësit rus duke pritur liderët botërorë në një tryezë të gjatë tashmë të famshme, Zelenskiy tha: Ulu me mua. Vetëm jo 30 metra larg si me (presidentin francez Emmanuel Macron).

Ai gjithashtu i bëri thirrje Perëndimit të rrisë ndihmën ushtarake për Ukrainën , duke paralajmëruar se pjesa tjetër e Evropës do të jetë nën kërcënim nëse Rusia lejohet të përparojë.

Nëse nuk keni fuqi të mbyllni qiejt, atëherë më jepni aeroplanë!“

“Nëse nuk jemi më atëherë, Zoti na ruajt, Letonia, Lituania, Estonia do të jenë të radhës. Më beso.“

SHARE