The Guardian: Kurti është shumë i përqendruar në punë dhe drejtësi, Osmani është një forcë e rrallë femërore

Një aleancë e re politike është mënyra e vetme për të trajtuar një “mur të madh të korrupsionit” në Kosovë, kanë thënë kandidatët kryesorë për kryeministër dhe presidente përpara zgjedhjeve javën e ardhshme që mund për herë të parë që kur shteti i Ballkanit shpalli pavarësinë të japë një shumicë në një parti të vetme, shkruan prestigjiozja britanike “The Guardian”,

Sipas të përditshmes britaneze, bileta e përbashkët mes Albin Kurtit për kryeministër dhe Vjosa Osmanit për presidente po rezulton e popullarizuar në sondazhe pasi fushatat e furishme dhe tubimet që tregojnë pak shenja të përmbushjes së rregullave të distancës sociale, hyjnë në javën e fundit para votimit të 14 shkurtit.

Kurti dhe Osmani vijnë nga tradita dhe parti të ndryshme, por kanë thënë se ata kanë një vendosmëri për t’i dhënë fund kapjes së shtetit endemik nga një elitë e korruptuar.

Kurti vjen nga e majta dhe është shumë i përqendruar në punë dhe drejtësi, veçanërisht për të rinjtë, pasi gati gjysma e Kosovës është nën moshën 30 vjeç.

Ai u bë i famshëm si një aktivist studentor me flokë të gjata në fund të viteve 1990, duke demonstruar kundër shtypjes në rritje të shqiptarëve të Kosovës nga Serbia e Sllobodan Millosheviçit.

Kurti udhëhoqi protestat studentore në Universitetin e Prishtinës, punoi për krahun politik të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe u burgos nga regjimi i Millosheviçit për gati tre vjet.

Tani i përshtatshëm dhe i flokët e prera, ai këmbëngul se nuk e ka humbur vendosmërinë e tij.

“Është më mirë të shkosh përpara edhe pse vuan një vdekje afër epike, sepse do të kesh shansin për ringjallje. Përkundrazi sesa të qëndrosh në pushtet me të gjitha mjetet me kompromise dhe koncesione për të gjithë “.

Osmani, e cila është 38 vjeçare, nënë e dy fëmijëve dhe flet rrjedhshëm në katër gjuhë, është nga qendra e djathtë dhe zhvilloi intervistën e saj të parë, me Guardian, kur 17 vjeç, pasi familja e saj u detyrua të largohej nga shtëpia e tyre në veri të Kosovës.

Ajo është një forcë e rrallë femërore në një politikë të mbizotëruar nga meshkujt dhe u bë presidente e përkohshme pasi Hashim Thaçi u detyrua të dorëhiqej për t’u përballur me akuzat për krime lufte në Hagë.

Nëse zgjidhet kryeministër, Kurti ka insistuar që ai dëshiron që Osmani të emërohet presidente nga Kuvendi.

Partia e Vetëvendosjes së Kurtit tronditi vëzhguesit në zgjedhjet e tetorit 2019 kur fitoi shumicën e votave, duke thyer përfundimisht duopolin e pushtetit të mbajtur nga partitë e vjetra që nga fundi i luftës 1998-1999.

“Por, Kurti kishte nevojë për të formuar një koalicion, diçka që zgjati me muaj, dhe pas vetëm 51 ditësh në detyrë, partnerët e tij të vegjël të Lidhjes Demokratike të Kosovës në mars mbështeti një mocion mosbesimi, me sa duket u kërkua ta bëjë këtë nga administrata Trump.

Gjersa COVID-19 sapo u përhap në Kosovë, Osmani, atëherë kryetare e parlamentit, tha se ajo e konsideronte lëvizjen përçarëse të partisë së saj si thellësisht të papërgjegjshme, ashtu si edhe BE.

Kosovarët tani duken të tërhequr nga aleanca e re Kurti-Osmani duke thënë se Kurti meriton një shans të dytë më të gjatë për t’i dhënë fund kaosit politik dhe për të adresuar problemet e thella të vendit. Por nëse ata dështojnë, zhgënjimi do të jetë i madh”, thotë “The Guardian”.

Osmani këmbëngul se ajo dhe Kurti kanë mësuar se çfarë i duhet vendit të tyre.

“Pengesa më e madhe para nesh është ky mur i madh i krimit dhe korrupsionit ndër vite. Në mënyrë që ta shkatërrojmë ne duhet të bashkojmë forcat. Ne mund të kemi pasur dallime në të kaluarën, por ajo që na ka sjellë së bashku është diçka shumë më e fortë dhe që po lufton armikun kryesor të brendshëm të vendit tonë – kapjen e shtetit. Nuk ishte se na mungojnë institucionet për të luftuar korrupsionin, por ishte vullneti politik. Sapo politikanët e nivelit të lartë të jenë të korruptuar, ai depërton nëpër sistem.”

Ajo këmbëngul se shumica e votuesve shqetësohen më pak nga ideologjia, apo premtimet elektorale, sesa të udhëhiqen nga të paprishurit.

Kurti tha: “Korrupsioni ka qenë i madh, por është shumë i përqendruar në krye, ne besojmë se mund ta mposhtim atë. Shumë njerëz predikojnë tregun e lirë, por në praktikë ne marrim oligarkë dhe kartele dhe industri të rezervuara për rojet e vjetra. “

Ai argumenton se mungesa e sundimit të ligjit pengon investitorët, duke lënë vendin me 1.8 milion njerëz me një diasporë të madhe dhe një rini të mirë-kualifikuar me pak punë të përshtatshme.

“Shakaja në Kosovë është arsyeja pse makiatot janë kaq të mira dhe përgjigja është sepse ato bëhen nga ata me diploma master në sociologji.”

Pranimet nga diaspora arrijnë 1.5 miliard euro në vit kur buxheti i shtetit është 2.5 miliardë euro.

Nëse konfirmohet si president nga asambleja pas zgjedhjeve, Osmani do të duhet të kthejë BE, Mbretërinë e Bashkuara dhe SHBA në të njëjtën faqe për të përmbushur sfidat e Kosovës.

Te Joe Biden, dikush që ajo e ka takuar, Osmani do të ketë avantazhin e një presidenti amerikan të zhytur në rajon dhe ajo sheh një shans për Mbretërinë e Bashkuar që të luajë një rol kryesor krahas SHBA-së.

“Në të kundërt, Trump në një nga iniciativat e tij të huaja të politikës së jashtme u përpoq të zgjidhte së bashku një paqe midis Kosovës dhe Serbisë për të djegur kredencialet e tij si një marrëveshje. Ai mendoi se mund të ngatërronte dy burra të fortë – presidentin serb, Aleksandar Vuçiç dhe Thaçi – për të rënë dakord për shkëmbime tokash, dhe në kthim Serbia mund të njohë Kosovën.

Asnjëherë nuk arriti shumë, por si pjesë e marrëveshjes, e festuar në një ceremoni në shkurt, Izraeli i dha Kosovës një njohje të çmuar dhe Kosova do të zhvendosë ambasadën e saj në Jeruzalem. Është një lëvizje që mund të jetë”, shkruan ndër të tjera “The Guardian”.

“Pak më shumë se gjysma e vendeve anëtare të Kombeve të Bashkuara ende nuk e njohin shtetësinë e saj, përfshirë pesë anëtarë të Bashkimit Evropian.

Të dy kandidatët mirëpresin njohjen nga Izraeli, por duket se janë të gatshëm të dëgjojnë Uashingtonin për çështjen e ambasadës.

Kurti tha: “Unë nuk mendoj se mund të përballojmë më shumë mosmarrëveshje midis Washingtonit dhe Brukselit kur bëhet fjalë për Ballkanin. Nëse ka kontradikta, super fuqitë e tjera si Rusia do të futen””, përfundon “The Guardian”.