Tërhiqet nga tregu ilaçi “Zantac”, ka kimikate që shkaktojnë kancer!

 Ilaçi “Zantac”, i njohur ndryshe si drogë popullore për dhimbjet e lukthit dhe zemrës u zbulua se përmban kimikate që shkaktojnë kancer dhe shitjet e tij u ndaluan në Evropë dhe Azi.

Në Shtator, Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) zbuloi një kimikate që mund të shkaktojë kancere kolorektale, në stomak dhe tek veshkët, shkruan Daily Mail- transmeton Indeksonline.

GlaxoSmithKline, i cili shet ilaçin jashtë SHBA-së, ndaloi shitjet e ilaçeve në fillim të këtij muaji dhe shumë shitës të mëdhenj të SHBA si Ëalmart, CVS dhe Rite Aid ndaluan shitjen e tij në mënyrë vullnetare.

Pronari, Sanofi nuk e ndoqi padinë dhe vazhdoi shitjen e recetave dhe ilaçeve pa recetë në SHBA, deri të Premten.

FDA tha që konsumatorët mund të  marrin një ilaç tjetër për problemet me zemër dhe lukth ose të kontaktojnë mjekun e tyre.