Saranda Bogujevci rrëfen historinë e masakrës në familjen e saj nga forcat serbe

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Saranda Bogujevci ka rrëfyer historinë e saj, si e mbijetuar nga masakra e cila ndodhi në Podujevë.

Ajo ka thënë se në ditën kritike, në shtëpinë e saj përveç familjes saj, ishte dhe familja Duriqi.

“Më kujtohet ka qenë ditë e diel, kemi qenë në shtëpi dhe në të njëjtën kohë kanë qenë të strehuar familja e Enver Duriqit, ata kanë ardhur nga një fshat i Llapit duke menduar se do të jenë më të sigurt në qytet. Atë ditë në orët e hershme të mëngjesit ishin dalë dy autoblinda para shtëpisë, dhe ne vendosëm të largoheshim dhe të shkonim në pjesën e brendshme të oborrit ku ishte shtëpia e axhës dhe babës, ku ishin të strehuar familja e Enver Duriqit. Arsyeja pse u larguam ishte se flitej se po i djegin lokalet dhe kishim frikë që do të mbeteshim brenda shtëpisë. Mua më kujtohet që kemi pas frikë edhe pse disa ditë ma herët kur filluan bombardimet menduam që të çliroheshim por në fakt prej asaj nate ka pas intensitet të madh të bombardimeve përbrenda qytetit nga serbët”, ka thënë ajo.

“Neve na u lutshim me pasë kudjes sepse ka pasur snajper përreth. Edhe pse ishim duke u larguar u ndamë në grupe. Burrat u larguan më herët për shkak se flitej se në momentin që hyn ushtria, burrat do të vriten. Të rriturit mendonin se me largimin e burrave, gratë dhe fëmijëri do të largohen nga shtëpitë dhe do të vazhdonin nëpër male”, ka shtuar tutje Bogujevci.

Bogujevci thotë se ishin 20 anëtarë, derisa rrugës i kanë ndarë dy pleq i kanë futur në lokal dhe i kanë qëlluar.

“Prej aty na kanë kthyer brenda në shtëpinë e njërit fqinj, së pari kanë qëlluar gruan e axhës dhe pastaj e ndërruan armën dhe filluan të qëllonin në drejtimin tonë. Ka qenë e frikshme, unë kam qenë fëmijë dhe nuk kam mundur të besoj që diçka e tillë po i ndodhte familjes time. Ka pasë ushtarë të shumtë, ata gjatë gjithë kohës na fyenin e na shanin. Pas të shtënave janë larguar dhe pas një kohe kanë ardhur ushtria e rregullt, ku nga aty na kanë dërguar në spitalin qendror në Prishtinë, aty kemi qëndruar deri në përfundim të luftës”, ka thënë ajo në Ktv

SHARE