“Putinit i kanë mbetur tre vjet jetë për shkak të kancerit”

Vladimir Putini thuhet se është paralajmëruar se ka vetëm tre vite jetë pasi burimet e inteligjencës ruse po shqetësohen gjithnjë e më shumë për liderin e tyre të sëmurë.

Një oficer i Shërbimit Federal të Sigurisë, e përshkroi gjendjen e presidentit rus si një ‘formë e rëndë e kancerit që përhapet me shpejtësi’, pasi spekulimet u shtuan se Putini vuante nga një formë e sëmundjes së rëndë në mes të pushimit të Ukrainës.

Ai shpjegoi se liderit të kohës së luftës i kanë mbetur ‘jo më shumë se dy deri në tre vjet’ dhe ai gjithashtu po humbet shikimin, raporton Mirror.

Lajmi për sëmundjen vdekjeprurëse të liderit rus doli si pjesë e një mesazhi sekret nga agjenti rus drejtuar të arratisurit dhe ish-agjentit të FSB-së Boris Karpichkov.

Mesazhi paralajmëroi se Putini po refuzon të mbajë syze nga frika se do të pranonte një formë dobësie dhe ai tani po sulmon vartësit e tij me ‘tërbim të pakontrolluar’.

Zhvillimet vijnë pasi lajmet për përkeqësimin e shëndetit të tij vazhdojnë të dalin jashtë Rusisë nga një kanal Telegram që pretendon se ka burime brenda Kremlinit.

Putin thuhet se iu nënshtrua “operacionit të suksesshëm të kancerit” këtë muaj dhe po shërohet pas këshillave të mjekëve se trajtimi ishte “thelbësor”, sipas Telegram Channel General SVR.

Lajmi doli vetëm disa orë përpara se Putini të shfaqej në takimin e televizionit shtetëror me aleatin Alexander Lukashenko në Sochi, kur ai u kap në kamera duke i përdredhur këmbët ndërsa dyshja u ulën për bisedime.

Është hera e dytë që Putini filmohet duke bërë lëvizjen e çuditshme, e cila u kap në kamera gjatë një takimi me presidentin e Taxhikistanit një javë më parë, dhe del jashtë pas thashethemeve se ai vuan nga Parkinson.

Emomali Rahmon u duk se e vuri re lëvizjen gjatë takimit të tij me Putinin dhe i hodhi një sy këmbëve të liderit, megjithëse ai nuk e ngriti atë në bisedë.

Kritikët kanë sugjeruar se lëvizja e këmbës mund të jetë një përpjekje për të mbuluar llojin e dridhjeve të pavullnetshme të shkaktuara nga sëmundja e Parkinsonit pasi Putini u pa duke tundur krahun dhe u drejtua përpara një takimi tjetër me Lukashenkon më 18 shkurt.

Që atëherë, ai është parë të kapë krahët e karrigeve dhe qoshet e tavolinave në atë që disa besojnë se është një përpjekje për të maskuar çdo lëkundje.

Të tjerë kanë lënë të kuptohet gjithashtu për gjendjen e keqe shëndetësore të Putinit, duke paralajmëruar se ai nuk ishte në gjendje të ruante përqendrimin për periudha të gjata kohore pa bërë pushime ‘për mjekim’.

Christopher Steele, një ish-oficer i zyrës së MI6 Rusia shpjegoi se Putini monitorohej vazhdimisht dhe shoqërohej nga një ekip mjekësh, ndërsa thashethemet për një plan të ri pasardhës të Kremlinit vazhdojnë të qarkullojnë.

Pëshpëritjet për shëndetin e Putinit filluan të paktën dy vjet më parë kur ai u tha se vuante nga Parkinson dhe kanceri, por kanë marrë vëmendje të përtërirë pas pushtimit të tij në Ukrainë.

Pëshpëritjet për shëndetin e Putinit filluan të paktën dy vjet më parë kur ai u tha se vuante nga Parkinson dhe kanceri, por kanë marrë vëmendje të përtërirë pas pushtimit të tij në Ukrainë.

Kremlini nuk ka komentuar mbi akuzat e fundit për shëndetin e keq të Putinit, por rregullisht mohon se ai po vuan nga ndonjë lloj vështirësie.