Konfirmohen katër raste të reja me COVID-19, numri i të infektuarve shkon në 112

Instituti i Shëndetësisë Publike ka konfirmuar edhe katër raste të reja me COVID-19 në Kosovë.

Numri i të infektuarve në Kosovë ka shuar në 112.

Sipas IKShPK sot me 31.03.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar 92 mostra të marra nga rastet e hospitalizuara në Klinikën Infektive dhe nga gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren. Nga mostrat e marra për testim në virusin SARS-CoV-2, katër (4) prej tyre kanë rezultuar pozitive.

Rastet pozitive janë raste kontakti, 2 prej të cilëve janë me vendbanim në Mitrovicën Veriore, 1 me vendbanim në Vushtrri dhe 1 me vendbanim në Malishevë.

Nga data 08.02.2020 deri me 31.03.2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.267 mostra të dyshimta në virusin SARS-CoV-2 dhe prej tyre, pozitive rezultojnë gjithsej 112 raste me 1 rast të vdekjes i një të moshuari 82 vjeç

SHARE