Këto janë ekipet e kualifikuara në Ligën e Konferencës

Ka përfunduar edhe zyrtarisht faza e grupeve në Uefa Conference League për sezonin 2022/23.

Për herë të parë këtë edicion ka marr pjesë edhe një ekip kosovar, i cili është kampionin në fuqi, FC Ballkani,

Ballkani bëri pjesë në Grupin G, së bashku me Sivassporin, CFR Cluj dhe Slavia Prahën, por që nuk arritit të kualifikohet tutje.

Janë 16 ekipe të cilat kanë siguruar kualifikim e ato janë: Basaksehir, Fiorentina, West Ham, Anderlecht, Villarreal, Lech Poznan, Nice, Partizan, AZ Alkmaar, Dnipro-1, Djurgarden, Gent, Sivasspor, Cluj, Slovan Bratislava dhe Basel.

Këtyre skuadrave do të ju bashkohen edhe 8 skuadra e rëna nga europa League, të cilat janë: Bodo/Glimt, AEK Larnaca, Ludogorets, Braga, Sheriff Tiraspol, Lazio, Qarabag dhe trabzanspor.