Ja për çfarë u vra kosovari në Itali

0
13

Prokuroria Publike e Breshias arrestoi një banor italian në Palazzolo për vrasjen e dyzetvjeçarit kosovar Nexhat Rama, i gjetur i karbonizuar në bagazhin e një makine në Këln në zonën e Breshias.

I arrestuari me akuzën e vrasjes dhe shkatërrimit të një kufome në zonën e Breshias është pronar i një punishteje mekanike që i është dashur t’i kthejë viktimës 30 mijë euro. Një kredi – jo për çështje droge siç dukej fillimisht – me norma të konsideruara si fajde. Një kredi që burri nuk mund ta shlyente më: pas një sherri, burri i Brescias organizoi vrasjen. Vendimtare për hetimin ishin kamerat jashtë shtëpisë së viktimës dhe historia e vëllait.

Pika e kthesës ndodhi pasditen e së enjtes pas tre ditësh hetime intensive, të kryera nga njësia hetimore e karabinierëve të Brescias dhe kompania Chiari.

Kush ishte viktima
Nexhat Rama prej disa kohësh ishte banues në Franciacorta. Ai nuk ishte i martuar dhe nuk kishte fëmijë. Në dosjen e tij kriminale disa precedentë dhe një punë e papërfunduar me drejtësinë. Ai ishte paditur së fundmi për tentativë për zjarrvënie në vilën në liqenin Garda nga menaxheri i shpërndarjes në shkallë të gjerë.

Rama në tetor 2020 u shpall i pafajshëm nga akuzat për zhvatje ndaj një sipërmarrësi nga Iseo.