Gjermania ul taksat për karburante, ngjall panik në Zvicër

Gjermania i ka ulur taksat e karburanteve.

Vendimi hyn në fuqi nga data 1 qershor dhe do të zgjasë tre muaj.

Mnistri i Financave Christian Linder dhe ai i ekonomisë Robert Habeck, presin që çmimet e benzinës të ulën për 35 cent ndërkaq dizelli pritet që të ulet për 17 cent, shkruan gazeta gjermane Bild.

E ky vendim i shteti gjerman ka ngjall panik tek kompanitë e derivateve në Zvicër, raportojnë mediat zvicerane.

Sipas tyre tani pritet që shtetasit e tyre do të shkojnë për t’u furnizuar me derivate në shtetin gjerman.

Ramon Werner, kreu i Oel-Pool AG, i cili operon rreth 700 pika karburanti në Zvicër, duke përfshirë BP dhe Ruedi Rüssel, pret që kompanitë e tij të kenë humbje marramendëse.

SHARE