Dy pilotë bien në gjumë për 28 minuta gjatë fluturimit ku ishin 153 pasagjerë në Indonezi, nisin hetimet

Indonezia po heton transportuesin lokal Batik Air pasi të dy pilotët u zbuluan se kishin rënë në gjumë për 28 minuta në mes të fluturimit.

Dy burrat – të cilët të dy janë pezulluar përkohësisht – ranë në gjumë gjatë një fluturimi më 25 janar nga Sulawesi për në kryeqytetin Xhakarta.

Njëri prej tyre thuhet se ishte i lodhur duke ndihmuar në kujdesin për binjakët e tij të porsalindur.

Airbus A320 doli për pak kohë nga rruga, por u ul i sigurt, me 153 pasagjerët dhe anëtarët e ekuipazhit të padëmtuar.

Piloti 32-vjeçar i kishte thënë bashkëpilotit të tij që të merrte kontrollin e avionit rreth gjysmë ore pas nisjes, duke thënë se duhej të pushonte. Sipas një raporti nga ministria e transportit, bashkë-piloti 28-vjeçar ra dakord.

Por, pa dashje edhe bashkëpilotin e ka zënë gjumi. Sipas raportit, gruaja e tij sapo kishte sjellë në jetë bebe binjake një muajshe dhe ai po ndihmonte në kujdesin e fëmijëve.

Kontrolli i trafikut ajror të Xhakartës u përpoq të kontaktonte kabinën e Batik Air A320 pas transmetimit të tyre të fundit të regjistruar, por nuk mori asnjë përgjigje.

Ajo heshtje e radios zgjati 28 minuta derisa piloti kryesor u zgjua dhe kuptoi se edhe bashkëpilotin e tij e kishte zënë gjumi. Ai zbuloi gjithashtu se avioni kishte devijuar për pak kohë nga rroga.

Më pas pilotët iu përgjigjën thirrjeve nga Xhakarta dhe e ulën avionin në mënyrë të sigurt.

Testet mjekësore para fluturimit vlerësuan se burrat ishin të aftë për të fluturuar. Presioni i gjakut dhe rrahjet e zemrës së tyre ishin normale dhe testet e alkoolit dolën negative.

Por ndërsa pilotët dukej se ishin plotësisht të pushuar, testet dështuan për të përcaktuar nëse cilësia e pushimit të tyre ishte e mirë, tha eksperti i aviacionit Alvin Lie për BBC Indonesian.

Autoritetet tani kanë “qortuar fuqishëm” Batik Air për incidentin, me kreun e transportit ajror të Indonezisë, M Kristi Endah Murni, duke thënë se Batik Air duhet t’i kushtojë më shumë vëmendje kohës së pushimit të ekuipazhit të tyre.

Batik Air ka thënë se “operon me politikë adekuate pushimi” dhe se është “angazhuar të zbatojë të gjitha rekomandimet e sigurisë”.