Albin Kurti vetëm gjatë ditës së sotme ka kryer 7 takime

Kryeministri Kurti zhvilloi 7 takime të ndryshme vetëm gjatë ditës së premte.

U zgjua herët në mëngjes.

Prej banesës ku jeton me qira afër Parkut të Qytetit, ai u nis për në zyrën e tij të re.

Aty nuk qëndroi shumë, pasi që ka shumë takime të planifikuara gjatë ditës.

Kurtit iu dashtë të mbërrijë në qytetin e Klinës pak pas orës 8 të mëngjesit të së premtes.

Kryeministri i vendit, doli për të parë nga afër dëmet e shkaktuara nga një stuhi e fortë që goditi Dukagjinin, dy ditë më parë.

Prej aty, kryeministri i ri i Kosovës, vazhdoi për në Istog, ku u prit nga kryetari Haki Rugova.

Por, agjenda e tij në këtë rajon nuk u ndal me kaq.

Shefi i ekzekutivit shkoi edhe në Pejë, ku pati një takim me drejtuesit komunal e ku panë nga afër dëmet e shkaktuara nga stuhia.

Nga Peja, ai u kthye në zyrën e kryeministrit në Prishtinë, ku kishte planifikuar takime të shumta me diplomat të akredituar në Kosovë.

Të parin që e priti ishte ambasadori e Bullgarisë në Kosovë, Hristo Gudjev, ku nga aty tha se do të vazhdojë bashkëpunimi ndërmjet Kosovës dhe Bullgarisë.

Shefi i ekzekutivit më pas priti ambasadoren Kroate në Kosovë, Danijela Barišic, e cila tha se raportet miqësore Kosovë-Kroaci do të thellohen edhe më shumë.

Pas saj, në vizitë i erdhi ambasadori i Republikës së Çekisë në Kosovë, Pavel Bilek, të cilin e e falënderoi për kontributin e dhënë Kosovës në shtetndërtim.

E takimet me ambasadorë i përmbylli me atë të Luksemburgut, Natacha Gomes.

Por gjithë këto takime, me sy kritik po i sheh analisti Bekim Kabashi.

Sipas tij, Kurti po mundohet që t’i tregojë ndërkombëtarëve që është i gatshëm për bashkëpunim me ta.

Kabashi thotë se Kurti do të jetë i kujdesshëm në vendimmarrje, e nuk do të ngutet si paraardhësi i tij Haradinaj.

Albin Kurti, mori mandatin me 3 shkurt ndërsa edhe ditëve paraprake pati takime të shumta me ambasador të shteteve mike të Kosovës.