22 vite nga atentanti ndaj Fetah Rudit, rrëfimi i tij mbi këtë ngjarje

22 vite me pare, me daten 15 dhjetor 2000, ora 14:35 minuta isha cak i nje atentati politik, atentat qe tash e 22 vite me la ne karroce.

Atehere isha vetem 36 vjeç, nuk kisha asnje te keqe me askend, nuk i kisha borgj askujt. Kisha dhene kontributin tim edhe si ushtar i UÇK-se! Por “makati” im i vetem ishte pse qendrova perkrah Rugoves, pse qendrova ne LDK.

Keto 22 vite ne karroce, ishin vitet me te renda ne jeten time, ishin me plot sfida e teper te mundimshme, por duke mos u ndalur kurre, dhe me nje vullnet te madh per te ecur perpara.

Edhe pse ne 22 vite shume gjera jane thene, por askush edhe pas 22 vitesh, nuk e ka marr guximin qe ta hetoje atentatin ndaj meje dhe vrasjet tjera politike.

Tani Gjykata Speciale eshte e vetmja shprese per zbardhjen e atenatit ndaj meje dhe gjitha vrasjeve politike qe kane ndodhur ne Kosove.

Une do te flas, kurdo dhe kudo qe kerkohet deshmia ime, ashtu sic kam folur edhe ne institucionet e drejtesise vendore, te cilat nuk kane guxuar asnjehere ta hetojne rastin.

Eshte per tu çuditur se si shoqeria jone, ne vend qe te kerkoje zbardhjen dhe denimin e atyre qe kryen vrasjet politike, e atyre qe urdheruan te vriten bashkepuntoret e Ibrahim Rugoves e anetaret e LDK-se, shoqeria jone i nderon ata me epitetet me te larta. Sot me parate e mija, paguhet mbrojtja, ekspozitat, vizitat e cka tjeter, e atyre qe duhet te japin pergjegjesi per vrasjet politike qe kane ndodhur.

Veprimet e shoqerise sone, jane vrasje dhe atentat i dyfishte per familjet e viktimave politike.

Sot ne 22 vjetorin e atentatit ndaj meje, i ftoj te giithe ata, duke filluar nga ish kryetari im, qe te vine per vizite, t’i shohin edhe plaget e mija.

Une nuk do te ndalem asnjehere se kerkuari drejtesi. Asnjehere.

Faleminderit familjes, shoqerise, miqeve e mbare kolegeve qe me kane qendruar afer. Pergjithmone mirenjohes!