Vetitë ushqyese të rrushit

Vera është sezoni që na sjell frutat dhe perimet më të larmishme, dhe një nga ushqimet më të preferuara është edhe rrushi.

Ai është një burim i shkëlqyer i vitaminës C dhe vitaminës B, të cilat janë të rëndësishme për ndryshimin e karbohidrateve dhe kanë një efekt të dobishëm në sistemin nervor.

Nga mineralet, rrushi përmban kalium, fosfor, kalcium, magnez, mangan, natrium, bakër, zink dhe hekur.

Lëngu i rrushit përmban vetëm 69 kcal, 0.72 gramë proteina, 0.16 gramë yndyrë, 18.10 gramë karbohidrate, 0.9 gramë fibra dietike dhe 15.48 gramë sheqer.

Rrushi është i pasur edhe me polifenole – substanca natyrale që mbrojnë zemrën dhe enët e gjakut. Polifenolet e rrushit janë antioksidues të fuqishëm dhe mbrojnë trupin nga plakja e parakohshme, sëmundja dhe deformimi.

Konsumi i rrushit përmirëson rrjedhjen e gjakut, parandalon akumulimin e kolesterolit, përmirëson funksionin e zemrës dhe zvogëlon rrezikun e zemrës dhe sulmit në tru, transmeton KosovaPress.