Vdes një i dënuar në burgun e Dubravës

Ka ndërruar jetë një i burgosur në Dubravë.

Shërbimi Korrektues i Kosovës, ka njoftuar se mbrëmjen e sotme ka ndërruar jetë një i dënuar në Burgun e Dubravës.

Sipas njoftimit, i ndjeri ka ndërruar jetë në Spitalin e Pejës rreth orës 19:20, pas komplikimeve shëndetësore që kishte, shkruan lajmi.net.

Njoftimi i plotë, pa ndërhyrje:

Shërbimi Korrektues i Kosovës, njofton opinionin publik se sot rreth orës 19:20, në Spitalin Rajonal të Pejës, ka ndërruar jetë i burgosuri me inicialet  A. V.

A.V në orën 17:00 është vizituar nga mjeku me shenja të vjelljes dhe nauzës. Pas ekzaminimit mjeku e trajton me terapi dhe  përcjell  gjendjen e tij.

Rreth orës 18 20, gjendja shkon duke u përkeqësuar dhe gjatë ri ekzaminimit me EKG vërehen ndryshime në elektrokardiogram dhe në shenja klinike.

Menjëherë fillon ndihma adekuate profesionale me okigjenoterapi dhe me reanimim kardiopulmonar, me  autoambulancë, nën përcjelljen e mjekut dhe infermierit i burgosuri dërgohet në SP në Pejë.

Edhe aty nga kardiologu kujdestar vazhdon reanimimi por pa sukses, i burgosuri nuk arrin të mbijetojë. Në orën 19 20 nga kardiologu konstatohet vdekja.

I njëjti gjatë qëndrimin në burg, në mënyrë periodike është kontrolluar dhe i janë bërë vizitat sistematike të cilat çdo herë kanë qenë në normë. Në pranim e edhe gjatë burgimit PA ka qenë 120/80 mmHg.

Gjatë kësaj periudhe, ka pasur disa probleme të vogla shëndetësore, si:

14.06.2017 colica renalis (dhembje në regjionin e veshkave) të cilat janë trajtuar nga urologu;Po këtë vit ka pasur edhe Lumboischialgia (dhembje në regjionin e shpinës) e cila është ekzaminuar me RTG dhe është trajtuar nga ortopedi;Në 2017 ka pasur edhe probleme me dhëmb të cilat janë trajtuar nga dentisti;Me 14.03. 2018 ka pasur një Furunculus (ithatë) i cili është trajtuar nga kirurgu ;Me 30.11.2018 si pasoj e një rrëshqitjeje në dhomë ka pasur një distorsio art T/C dex (përdredhje të nyjës së poshtme të këmbës) e cila po ashtu është trajtuar nga ortopedi.

I njëjti ishte i dënuar për Veprën  Penale; Vjedhje e rëndë dhe po e mbante dënimin  ne pavijonin me tretman të avancuar.

Nga organet kompetente janë duke u zhvilluar procedurat ligjore, ndërsa autopsia do të verifikoj shkakun e vdekjes. /

SHARE