“Topi i Artë” 2023: Zbulohet lista e plotë e 30 lojtarëve, Ronaldo mbetet jashtë listës

126

“France Football” ka zbuluar listën e 30 kandidatëve për Topin e Artë 2023, çmimin për lojtarin më të mirë mashkull të sezonit 2022-2023.

Për të vendosur pasardhësin e Karim Benzema, fitues në vitin 2023, do të jetë një përballje kokë më kokë mes Leo Messi dhe Erling Haaland.

Ndërsa për herë të parë që nga viti 2003, Ronaldo nuk përfshihet në listën e ngushtë prej 30 lojtarësh për Topin e Artë.

Ceremonia e madhe do të mbahet më 30 tetor.

Lista e plotë e 30 kandidatëve për të fituar “Topin e Artë”:

Josko Gvardiol (Leipzig/Manchester City), Jamal Musiala (Bayern Munich), Andre Onana (Inter/Manchester United), Karim Benzema (Real Madrid/Al Ittihad), Moahamed Salah ( Liverpool), Bukayo Saka (Arsenal), Kevin De Bruyne (Manchester City),Bellingham (Borussia Dortmund/Real Madrid), Randal Kolo Muani (Eintracht Frankfurt/PSG), Bernardo Silva (Manchester City), Emiliano Martinez (Aston Villa) , Khvicha Kvaratskhelia (Napoli), Nicolò Barella (Inter), Ruben Dias (Manchester City), Erling Haaland (Manchester City), Yassine Bounou (Sevilla/Al Hilal), Martin Odegaard (Arsenal), Julian Alvarez (Manchester City), Ilkay Gundogan (Manchester City/Barcelona), Vinicius Jr (Real Madrid), Lionel Messi (Psg/Inter Miami), Lautaro Martinez (Inter), Rodri (Manchester City),Antoine Griezmann (Atletico Madrid), Robert Lewandowski (Barcelona), Kylian Mbappe (PSG), Kim Min-Jae (Napoli/Bayern Munich), Victor Osimhen (Napoli), Luka Modric (Real Madrid), Harry Kane (Tottenham/Bayern Munich).