Polonia nis ndërtimin e një muri në kufi me Rusinë

Polonia dëshiron të ndërtojë një mur përgjatë kufirit rreth enklavës ruse të Kaliningradit. Këtë e ka bërë të ditur ministri i Mbrojtjes Mariusz Blaszczak. Ministri ka dhënë urdhër për ta bërë këtë dhe puna përgatitore duhet të fillojë të mërkurën në kufirin 210 kilometra, shpjegoi ai. Përfundimi është planifikuar për në fund të vitit 2023.

Blaszczak e justifikoi masën duke thënë se autoriteti rus i aviacionit kishte miratuar fluturimet nga Lindja e Mesme dhe Afrika e Veriut për në Kaliningrad. Muri kufitar do të forcojë sigurinë e Polonisë “duke mbyllur këtë kufi”.

Një zëdhënës i agjencisë së mbrojtjes së kufirit, Konrad Szwed, i tha agjencisë së lajmeve AP se pengesa do të përfshinte një gardh elektrik. Aktualisht nuk ka barriera në kufi, por ka patrulla të rregullta nga rojet kufitare, shtoi ai.

Varshava dyshon se Rusia dëshiron të lejojë emigrantët nga Azia dhe Afrika të arrijnë në Poloni nga Kaliningrad. Kishte një valë të madhe migrimi në kufirin polak me Bjellorusinë në vitin 2021.

Varshava akuzoi qeverinë bjelloruse, e cila është aleate me Rusinë, se e promovon atë në mënyrë që të mbjellë grindje dhe kaos në BE. Polonia ngriti një mur çeliku përgjatë kufirit me Bjellorusinë, i cili përfundoi në qershor.

SHARE