Mbi 280 të vdekur pas përplasjes së trenave në Indi

Kryesekretari i Odishas bën të ditur se më shumë se 200 ambulanca u dërguan në vendngjarje. Ndërkaq, zyrtarët thonë se numri i të vdekurve pritet të rritet më tej.

Të paktën 288 persona janë vrarë dhe 850 të tjerë janë plagosur në një përplasje të trenave në shtetin lindor të Indisë, Odisha, thonë zyrtarët.

Kryesekretari i Odishas bën të ditur se më shumë se 200 ambulanca u dërguan në vendngjarje në distriktin Balasore.

Një tren pasagjerësh mendohet se ka dalë nga shinat para se të goditet nga një tjetër në shinat ngjitur vonë të premten.

Ky është aksidenti më i rëndë i trenit në Indi këtë shekull. Zyrtarët thonë se numri i të vdekurve pritet të rritet më tej.

Siç raporton BBC, më shumë se 100 mjekë të tjerë ishin mobilizuar.

Kryeministri indian Narendra Modi tha se ai ishte i shqetësuar nga incidenti dhe mendimet e tij ishin me familjet e viktimave.

“Operacionet e shpëtimit janë duke u zhvilluar në vendin e fatkeqësisë dhe e gjithë ndihma e mundshme po u jepet të prekurve,” shkroi ai në Twitter.

Ndërkohë, ministri i Brendshëm Amit Shah e etiketoi incidentin “thellësisht shqetësues”.

Një i mbijetuar mashkull tha se “10 deri në 15 njerëz ranë mbi mua kur ndodhi aksidenti dhe gjithçka u prish. Unë isha në fund të grumbullit”.

“Unë u lëndova në dorën time dhe gjithashtu në pjesën e pasme të qafës. Kur dola nga karroca e trenit, pashë dikë që kishte humbur dorën, dikush kishte humbur këmbën, ndërsa fytyra e dikujt ishte e shtrembëruar,” tha i mbijetuari për ANI të Indisë.

Në këtë shtet është shpallur ditë zie.

Besohet se disa vagona nga Shalimar-Chennai Coromandel Express kanë dalë nga shinat rreth orës 19:00 me orën lokale me disa prej tyre që kanë përfunduar në rrugën e kundërt.

Një tjetër tren mendohet se ka goditur vagonët e përmbysur më pas.

Zyrtarët indianë thanë se një tren mallrash i cili ishte i palëvizshëm në vend ishte gjithashtu i përfshirë në incident. Ata nuk dhanë detaje të mëtejshme.

Disa pasagjerë të mbijetuar u panë duke nxituar për të ndihmuar në shpëtimin e të bllokuarve në rrënojat.

Kompanitë lokale të autobusëve po ndihmonin gjithashtu në transportin e pasagjerëve të plagosur.

India ka një nga rrjetet më të mëdha të trenave në botë dhe aksidentet janë të zakonshme, pavarësisht se qeveritë e njëpasnjëshme investojnë qindra miliona dollarë për të përmirësuar infrastrukturën, thotë redaktori rajonal i BBC në Azinë Jugore, Anbarasan Ethirajan.

Fatkeqësia më e rëndë e trenit në Indi ishte në vitin 1981, kur një tren i mbipopulluar pasagjerësh u hodh nga binarët dhe u hodh në një lumë gjatë një cikloni në shtetin Bihar, duke vrarë të paktën 800 njerëz.