Ja grupet e plota në Kampionatin Evropian 2020

Para pak çastesh në Bukuresht është hedhur shorti për Kampionatin Evropian të futbollit “Euro 2020”.

Grupi F do të jetë edhe i ashtëquajturi Grupi i Ferrit ku do të ndeshen kombëtare si Gjermania, Portugalia, Francë dhe fituesi i play-offit të Ligës A.

Kosova në rast kaulifikimit do të bëj pjesë në Grupin C, së bashku me Ukrainën, Holandën dhe Austrinë.

Më posht i gjeni të gjitha grupet.

GRUPI A (Ndeshjet në Romë dhe Baku)

Itali

Zvicër

Turqi

Uells

GRUPI B (Ndeshjet në Shën Petersburg dhe Kopenhagë)

Belgjikë

Rusi

Danimarkë

Finlandë

GRUPI C (Ndeshjet në Amsterdam dhe Bukuresht)

Ukrainë

Holandë

Austri

Fituesi i play-off LIga D

GRUPI D (Ndeshjet në Londër dhe Gllasgou)

Angli

Kroaci

Republika Çeke

Fituesi i play-off Liga C (Skoci/Norvegji/Serbi/Izrael)

GRUPI E (Ndeshjet në Bilbao dhe Dublin)

Spanjë

Poloni

Suedi

Fituesi i play-off Liga B (Bosnjë Hercegovinë/Sllovaki/Irlandë/Irlandë e Veriut)

GRUPI F (Ndeshjet në Mynih dhe Budapest)

Gjermani

Francë

Portugali

Fituesi i play-off Liga A

Kujtojmë që Kosova do ta kërkojë kualifikimin në këtë kompeticionë në play-offin e Ligës së Kombeve, ku në gjysmëfinalen e Ligës D, do të ndeshet me Maqedoninë Veriore.

SHARE