Gjeneva, kantoni i parë zviceran që kërkon ndihmë nga ushtria

Gjeneva do të jetë kantoni i parë zviceran që do të marrë mbështetje nga ushtria në valën e dytë të koronavirusit, kanë njoftuar zyrtarët zviceranë, transmeton albinfo.ch.

Por ata kanë paralajmëruar që pavarësisht shifrave pak më të ulëta të Coronës të premten, ende nuk ka ndonjë kthim në normalitet.

“Në Gjenevë numri i shtretërve të kujdesit intensiv është në mungesë dhe personeli është në kufijtë e tyre”, tha Anne Lévy, kreu i Zyrës Federale të Shëndetit Publik (FOPH) në konferencën e përjavshme të mediave të së premtes të zyrtarëve në Bernë.

Një divizion nga ushtria do të ndihmojë kantonin e Gjenevës nga e hëna.

Kërkesat nga kantone të tjera që kërkojnë mbështetje të ushtrisë (qeveria e ka lejuar këtë që nga e mërkura) janë dërguar përsëri në kantone, tha ajo. Kantonet duhet të përmbushin disa kritere – si të rraskapisin të gjitha rrugët e tjera të mbështetjes si studentët e mjekësisë – para se t’u jepet ndihma e ushtrisë, shtoi Lévy.

Përafërsisht 6,000 personel ushtarak u vendosën përkohësisht në valën e parë të koronavirusit në pranverë. Këtu përfshiheshin punëtorë shëndetësorë ushtarakë, si dhe ushtarë të rregullt të ushtrisë që ndihmonin forcat e policisë kantonale dhe rojet e kufirit.

Ende nuk ka ndonjë ndryshim të qëndrueshëm

Të premten autoritetet shëndetësore federale njoftuan 9,409 raste, nga më shumë se 10,000 raste gjatë dy ditëve të fundit.

Por Stefan Kuster, kreu i departamentit të sëmundjeve infektive në FOPH paralajmëroi që shtrimet në spital ishin me një ritëm të ngjashëm me atë të valës së parë. “Numri i rasteve dhe shtrimeve në spital do të vazhdojë të rritet,” tha ai.

Rritja duket se po rrafshohet por me mbi 9,000 raste sistemi shëndetësor mbetet nën presion, shpjegoi Kuster. Kryesor ishte që niveli i riprodhimit të virusit, i cili është pak më i ulët këtë javë në 1.1, në nën 1 (do të thotë që çdo person i infektuar mesatarisht do të infektojë njëri-tjetrin). Kjo do të thotë se tani për tani nuk ka “ende shenja të një kthimi

SHARE