Flet avokati i kosovarit që dyshohet se vrau ish-të dashurën shtatzënë në Itali

“Është hutuar, s’flet dot”, kështu deklaroi avokati i Bujar Fandajt pas lënies në burg të klientit të tij. 41-vjeçari nga Kosova, dyshohet se ekzekutoi mëngjesin e të martës 2 7 herë me thikë 27 vjeçaren Vanessa Ballan, me të cilën kishte pasur një histori të shkurtër dashurie.

Mediat italiane shkruajnë se hutimi i Fandaj mund të jetë një justifikim i avokatëve për të fituar më shumë kohë dhe për t’iu mos iu përgjigjur pyetjeve.

Vanessa punonte si asistente shitjesh në një supermarket dhe kishte 11 vite e lidhur me bashkëshortin e saj Nicolo Scapinello.

Por më pas në jetën e Vanessës u shfaq Bujar Fandaj, 41 vjeç.

Ai jetonte në Altivole dhe dërgonte porositë që bëheshin në supermarketin ku punonte Vanessa. Dyshja nisën një lidhje, por një vit më parë, Vanessa vendosi të ndahej prej tij.

Bujar Fandaj nuk e pranonte këtë gjë dhe këtu fillon sprova e Vanessës. 41-vjeçari filloi t’a përndiqte të renë, më pas e kërcënoi se do t’i tregonte bashkëshortit të saj videot intime të saj. E tmerruar nga fakti se mund të humbiste lidhjen e saj të dashurisë me të riun që e kishte njohur që në adoleshencë, Vanessa vendosi t’a denonconte Bujarin në 26 teto dhe t’i rrëfente tradhtinë bashkëshortit.

Gjatë kësaj kohe nuk ishte caktuar asnjë masë sigurie ndaj kosovarit, i cili përgatiti një plan hakmarrje ndaj saj. Mëngjesin e së martës ai hyri në shtëpinë e saj dhe e goditi 7 herë me thikë në gjoks e bark, duke e lënë të vdekur 26 vjeçaren, e cila priste të bëhej nënë për herë të dytë.