E pengoi në intervistë Markun, Kongos i vjen radha të përballet në ring

Boksieri shqiptar Florian Marku do të ballafaqohet me Chris Kongon në mars të këtij viti.

Marku dhe Kongo kanë një histori mes tyre, pasi patën një konfrontim të ashpër kur u ndeshën me njëri-tjetrin në një konferencë shtypi në gusht të vitit të kaluar.

Ata duhej të mbaheshin të ndarë në një përleshje dhe tani do të zgjidhin mosmarrëveshjet e tyre në një ndeshje për të cilën e kanë nënshkruar dhe që pritet të zhvillohet në mars në Sky Sports, transmeton Klankosova.tv.

“Ai donte të merrte vëmendjen e njerëzve që e shikonin atë. E dija se ai e donte atë luftë,” tha Marku për Sky Sports.

“Unë i thashë ‘para së gjithash shko rrih djemtë që të rrahën. Atëherë eja dhe fol me mua’”, shpjegoi Marku.

Në lidhje me këtë është deklaruar edhe Kongo, i cili theksoi se është i emocionuar.

“Ai duke qenë një kokëfortë si është, ai përfundoi duke më shtyrë. Mund të kishte qenë një sherr, por siguria është atje”.

“Unë jam i emocionuar tani. Lufta është këtu. Kjo është ajo që ne duam, kjo është ajo që kërkojnë mbështetësit dhe ne do t’ua japim atyre. Është një e mirë.

“Tani besoj se ai është rikthyer në një qoshe, ai nuk mund të shkojë askund tani. Ai duhet të luftojë me ata si unë ose ndonjë nga 10 më të mirët në Britani tani”.

“Është e drejtë që ai të luftojë me mua, sepse ne kemi krijuar një raport tani”.

Pasi mposhti Dylan Moranin në vetëm një raund, Marku ka kërkuar një luftë të madhe.

Ndërkohë, Kongo pësoi humbje herën e fundit në një luftë për titullin britanik me Ekow Essuman dhe tani po punon për t’u rikthyer në garë./