Arsenali prezanton portierin e ri

Portieri Australian Mat Ryan po na bashkohet me Arseanlin si huazim për pjesën e mbetur të sezonit nga Brighton & Hove Albion.

28-vjeçari ka bërë 124 paraqitje që nga nënshkrimi për anën e bregdetit të jugut në 2017.

Drejtori teknik Edu tha: “Mat është një portier me përvojë, një talent i dëshmuar në Premier League dhe gjithashtu ka luajtur shumë për Australinë. Mat do të forcojë më tej skuadrën tonë me përvojën dhe njohuritë e tij për të luajtur në nivelin më të lartë.

“Pas lëvizjes së fundit të Matt Macey në Hibernian, Mat do të sigurojë konkurrencë shumë të mirë dhe mbështetje pozitive për të gjithë portierët tanë dhe ne po presim që ai të integrohet shpejt në formacionin këtu në Arsenal.”

Mikel Arteta tha: “Ne e njohim Matin shumë mirë përmes shfaqjeve të tij me Brighton në sezonet e fundit dhe ai sjell cilësi shtesë në skuadrën tonë. Mat ka përvojë shumë të mirë në Premier League dhe ka luajtur mbi 100 herë në kampionat, gjë që do të na ndihmojë shumë brenda dhe jashtë fushe. Ne e mirëpresim Mat në Arsenal dhe shpresojmë të punojmë me të këtë sezon “.

I lindur në Sidnei, Mat luajti për Blacktown City dhe Central Coast Mariners në Australi midis 2009 dhe 2013, para se të transferohej në Evropë ku bëri më shumë se 100 paraqitje për Club Brugge në Belgjikë. Në vitin 2015 ai u bashkua me Valencian në Spanjë, ku kaloi dy sezone, duke përfshirë një periudhë huazimi në Belgjikë me Genk.

Mat ka fituar 59 paraqitje për ekipin kombëtar të Australisë, duke luajtur në Kupat e Botës FIFA 2014 dhe 2018, si dhe Kupat Aziatike 2015 dhe 2019. Ai fitoi çmimin Portieri më i mirë në turneun 2015 i cili u luajt në Australi.

Mat do të veshë fanellën me numrin 33.

SHARE