Vuçiq: Biseda me Kurtin dhe Lajçakun ishte “shumë, shumë e vështirë”

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë se darka joformale e mbrëmshme me emisarin e BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak dhe kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, ishte shumë e vështirë dhe se sipas tij përfaqësuesit gjermanë këmbëngulën se ajo çka është firmosur në Marrëveshjen e Brukselit duhet të zbatohet.

Kreu i shtetit serb nuk ka dhënë më shumë detaje lidhur me takimin e së mërkurës në Berlin por ka theksuar se biseda ka qenë “shumë, shumë e vështirë”.

“Bisedimet do të vazhdojnë. Drejtori i Zyrës për Kosovë, Petar Petkoviq, më 13 maj do të shkojë në Bruksel për të tentuar të pajtohet për diçka”, tha Vuçiq, raporton RTS.

Vuçiq theksoi se problemi për Beogradin është se disa refuzojnë të flasin Asociacionin, por sipas tij, është e rëndësishme që të gjithë përfaqësuesit gjermanë kanë thënë se ajo që është nënshkruar duhet të zbatohet.
“Detyra ime është të luftoj për Serbinë dhe do të vazhdoj ta bëj këtë”, tha Vuçiq.